کربوکسی تراپی(تزریق گاز co2)برای جوانسازی،جای جوش و سیاهی دور چشم

0

کربوکسی تراپی به سرعت در حال تبدیل شدن به درمانی ممتاز و پیشرو برای جوانسازی پوست در سراسر جهان است. کربوکسی تراپی درمانی ایمن و کم‌تهاجمی است که سودمندی و تاثیرگذاری آن در جوانسازی، بازسازی و درمان عارضه‌های پوستی و درمان چین و چروک، شلی و افتادگی پوست، سلولیت و ترک‌های پوستی اثبات شده است. این درمان با تزریق مقادیر بسیار کمی دی اکسید کربن (CO2) زیر پوست انجام می‌شود تا توده‌های چربی از بین برود و تولید کلاژن القاء شود.

تاریخچه کربوکسی تراپی


قدمت کربوکسی تراپی به سال ۱۸۳۰، به حمام‌های گرمایی فرانسه برمی‌گردد که در آنها از گاز CO2  برای افزایش جریان گردش خون در بافت‌ها و بهبود متابولیسم استفاده می‌شد. بیماران دچار اختلالات گردش خون در اسپاهای سلطنتی در آب غنی شده با دی اکسید کربن استحمام می‌کردند تا فرایند التیام زخم‌هایشان تسریع شود. کلینیک دکتر فرودو، کربوکسی تراپی را در سال ۲۰۱۰ به جامعه هلند معرفی کرد. پزشکان به کمک این روش می‌توانستند، بر فرایند طبیعی کاهش گردش خون در اثر بالا رفتن سن غلبه کنند. کربوکسی تراپی باعث می‌شود که سلول‌های پوستی در ناحیه‌های درمان، اکسیژن اضافی دریافت کنند. این کار تاخیر در فرایند تولید سلول‌های جدید و تولید کلاژن را تاحدی متوقف می‌کند.

 

مشکلات قابل درمان به روش کربوکسی تراپی


 

برخی از مشکلاتی که تزریق کربن دی اکسید(کربوکسی تراپی) می‌تواند به بهبود آن کمک کند عبارتند از:

 • ترکهای پوستی: ترک‌های پوستی (استریا) زمانی ایجاد می‌شود که پوست تا نقطه پارگی کلاژن‌های پوست کشیده شود. کربوکسی تراپی موجب تشکیل کلاژن جدید می‌شود و در نتیجه با بازسازی و تقویت شبکه کلاژنی پوست را ضخیم‌تر می‌کند و ظاهر ترک‌های پوستی را بهبود می‌دهد.
 • سلولیت: گاز دی اکسید کربن در سلول‌های چربی تزریق می‌شود تا این سلول‌ها متلاشی و از بدن دفع شود. سلولیت پی‌آمد برآمده شدن چربی زیرپوستی است. مطالعات متعدد نشان داده است که کربوکسی تراپی روشی ایمن و موثر برای درمان سلولیت است.
 • تیرگی زیر چشم: سیاهی زیر چشم نتیجه جمع شدن خون در عروق زیر پوست است. گرفتگی شبکه مویرگی پلک پایین دلایل مختلفی دارد. اشک در حالت عادی از پلک داخل بینی تخلیه می‌شود، اما اگر به دلیل گرفتگی مزمن بینی در اثر حساسیت‌های فصلی، شکستگی سابق بینی یا انحراف بینی انسدادی وجود داشته باشد، این تخلیه به خوبی انجام ‌نشود و جریان خون پلک پایین کند شود، حلقه آبی کبودی دور چشم‌ها ایجاد می‌شود که به “کبودی آلرژیک” موسوم است. اختلال در اکسیژن رسانی پلک پایین باعث می‌شود که این کبودی از روی پوست نازک پلک دیده شود. کربوکسی تراپی شبکه مویرگی پلک‌های پایین را بهبود می‌دهد و لایه کلاژنی درمال موجود در پوست پلک پایین را تقویت می‌کند. زمانی که مقدار کمی گاز دی اکسید کربن در ناحیه مورد نظر تزریق می‌شود، جریان خون افزایش می‌یابد و شبکه‌های مویرگی بهتری تشکیل می‌شود که گردش خون را در درازمدت بهبود می‌دهد. سایه آبی رنگ بعد از این تزریق با رنگ صورتی سالمی جایگزین می‌شود. پوست بعد از چند بار تزریق درخشندگی بیشتری پیدا می‌کند که تقریباً شش ماه دوام دارد.
 • آلوپسی یا طاسی منطقهای: ریزش موی ناشی از گردش خون ضعیف را می‌توان به روش کربوکسی تراپی درمان کرد.
 • شلی پوست در نتیجه تحریک تولید کلاژن جدید و انقباض و شکل‌دهی درمان می‌شود.
 • چروک‌های ناحیه دکولته به لطف القای تولید کلاژن از بین می‌رود.
 • کربوکسی تراپی پف زیر چشم را از بین می‌برد.
 • کربوکسی تراپی باکتری‌های مولد آکنه را نابود می‌کند تا جوش درمان شود.
 • جای جوش در اثر تشکیل کلاژن جدید محو می‌شود.
 • کربوکسی تراپی روش موثری برای تسریع التیام زخم‌ها، به ویژه زخم‌های دیابتی است.
 • نارسایی عروقی دامن زننده به واریس و رگ‌های عنکبوتی با هدایت جریان خون به مسیری دور از ناحیه درگیر درمان می‌شود و جریان خون بهبود می‌یابد.
 • عوارض بعد از لیپوساکشن به دلیل کاهش بی‌نظمی‌های چربی و یکدست شدن نتیجه کمتر می‌شود.
 • کربوکسی تراپی قبل از عمل‌های جراحی مانند جراحی لیفت صورت انجام می‌شود تا فرایند التیام زخم و خونرسانی بافت بهبود بیابد. اثر درمان در افراد سیگاری دچار اختلال خونرسانی کاملاً محسوس است.

حتما بخوانید: انواع نخ لیفتینگ (کاگ، خاردار، PDO) برای درمان افتادگی پوست صورت

متقاضی ایده‌آل کربوکسی تراپی


هر چه مشکل کوچکتر باشد، نتیجه بهتری از کربوکسی تراپی به دست می‌آید. اسکارهای قدیمی‌تر و عمیق‌تر، چروک‌های عمقی‌تر و شلی شدید پوست واکنش چشمگیری به کربوکسی تراپی نشان نمی‌دهد. پیکرتراشی برای افرادی که وزن نرمال دارند و فقط در چند ناحیه دچار چاقی موضعی جزئی هستند، بهتر است. توصیه می‌کنیم درمان را در سی سالگی شروع کنید و سپس آن را به طور منظم تکرار کنید. کاندیدای ایده‌آل کربوکسی تراپی باید از سلامت عمومی مناسبی برخوردار باشد؛ اگرچه کربوکسی تراپی با عوارض و خطرات خاصی همراه نیست، انجام دادن آن در دوران بارداری یا شیردهی توصیه نمی‌شود.

آمادگی قبل از کربوکسی تراپی


کربوکسی تراپی به آمادگی خاصی نیازی ندارد، البته متخصص دستورات خاص مربوط به آمادگی قبل از عمل را با توجه به شرایط هر بیمار ارائه می‌دهد.

روش انجام دادن کربوکسی تراپی


شرایط خاص درمان به محل تزریق بستگی دارد. البته سازو کار کلی درمان برای تمام ناحیه‌ها یکسان است. مخزن گاز دی اکسید کربن با لوله پلاستیکی به رگولاتور جریان متصل می‌شود. پزشک شدت جریان خروجی از مخزن را با دقت تنظیم می‌کند. گاز از رگولاتور عبور می‌کند و وارد لوله استریلی می‌شود که فیلتری در انتهای آن قرار دارد. این فلیتر ناخالصی‌ها را قبل از ورود گاز به بدن جذب می‌کند. سپس گاز در سوزن بسیار کوچکی جریان پیدا می‌کند که روبروی فیلتر قرار دارد. متخصص گاز را با سوزن زیر پوست تزریق می‌کند. این تزریق تقریباً بدون درد است. برخی متخصصین کرم بی‌حس کننده را قبل از تزریق روی پوست می‌زنند. هرچند تزریق بدون درد است، برخی بعد از عمل دچار حس عجیبی می‌شوند. کربوکسی تراپی عملی سرپایی است و معمولاً فقط ۳۰ ـ ۱۵ دقیقه زمان می‌برد.

دوران بهبود بعد از کربوکسی تراپی


درمان ترک‌های پوستی و اسکار (جای زخم و جای جوش) به روش کربوکسی تراپی تقریباً بدون درد است، چون عصبی در بافت همبند جای زخم وجود ندارد. البته ممکن است در اثر متورم شدن ترک‌های پوستی دچار خارش شوید، این خارش ظرف ۵ دقیقه از بین می‌رود. افرادی که کربوکسی تراپی را برای درمان سلولیت و کاهش چربی انجام می‌دهند، فشاری را حین تزریق حس می‌کنند که شبیه به احساس هنگام اندازه‌گیری فشار خون است؛ این فشار نتیجه انبساط گاز است. گرم شدن و گزگز کردن موضع درمان تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق ادامه دارد که نتیجه تاثیرگذاری گاز دی اکسید کربن و بهبود گردش خون است. در هرحال بیماران بعد از این تزریق ساده می‌توانند، فعالیت‌های معمول خود را انجام دهند.

حتما بخوانید: لیفتینگ و جوانسازی صورت با لیزر برای از بین بردن چین و چروک پوست

ماندگاری نتایج


نتیجه درمان سلولیت به روش کربوکسی تراپی در صورت تکرار ماهانه درمان، تغذیه سالم و ورزش منظم دائمی خواهد بود. اما اگر درمان را تکرار نکنید یا تغذیه سالم و ورزش را جدی نگیرید، سلولیت دوباره بعد از گذشت ۶ ـ ۵ ماه ایجاد می‌شود. کربوکسی تراپی از یک نظر مانند باشگاه رفتن است، هرچقدر بیشتر پشتکار داشته باشید و بیشتر تمرین کنید، نتیجه بهتر و ماندگارتری خواهید گرفت. اگر این توصیه‌ها را رعایت کنید، پوستتان بعد از ۴ ـ ۳ جلسه صاف‌تر و کشیده‌تر خواهد شد. نتیجه درمان ترک‌های پوستی با کربوکسی تراپی ماندگار است، البته باید چند جلسه درمان انجام دهید. اگر می‌خواهید ریزش مو را با کربوکسی تراپی درمان کنید، با توجه به نتیجه دلخواهتان لازم است که درمان را به صورت ماهانه یا دو هفته یکبار تکرار کنید.

عوارض جانبی کربوکسی تراپی


کربوکسی تراپی درمانی ایمن است که تقریباً هیچ عارضه جانبی به دنبال ندارد. کبودی در محل تزریق، به ویژه روی بازو و پا مشاهده می‌شود. این کبودی ظرف یک هفته از بین می‌رود. چنانچه کربوکسی تراپی برای درمان سلولیت یا لاغری موضعی انجام شود، به بیماران توصیه می‌شود که بدن را تا ۲۴ ساعت در آب فرو نبرند و از فعالیت‌هایی مانند شنا یا استحمام در وان خودداری کنند.

سوالات رایج


هر تزریق با سوزشی شبیه به نیش حشره همراه است، شدت درد تزریق کربوکسی تراپی در حد الکترولیز است. متخصصین معتقدند که درمان سلولیت به روش کربوکسی تراپی دردناک‌تر است، اما اثر چشمگیری که به دست می‌آید، ارزش تحمل این درد را دارد.

معمولاً ۱۰ ـ ۷ جلسه درمان در فواصل یک هفته‌ای انجام می‌شود. هزینه درمان به متخصص بستگی دارد.

کربوکسی تراپی روشی ایمن برای درمان انواع پوست است که با درد یا دوران بهبود قابل توجهی همراه نیست. کربوکسی تراپی بعد از فقط ۱۲ ـ ۶ جلسه درمان در وقفه‌های یک هفته‌ای، ناحیه درمان را چند سانتیمتر لاغرتر می‌کند و ظاهر سلولیت را بهبود می‌دهد.

 • تزریق گاز دی اکسید کربن در ترک‌های پوستی تولید کلاژن را تحریک می‌کند، در نتیجه ترک منقبض می‌شود و تغییر شکل می‌دهد. انجام میکرونیدلینگ در کنار کربوکسی تراپی نتایج بهتری را به دست می‌دهد.
 • چنانچه کربوکسی تراپی برای پیکرتراشی انجام شود، می‌توان مواد حل کننده چربی را نیز همراه با گاز دی اکسید کربن تزریق کرد تا چربی‌های بیشتری از بین برود.
 • یکدست نبودن نتایج یکی از عوارض شایع لیپوساکشن است که به کمک کربوکسی تراپی می‌توان آن را برطرف کرد.
 • کربوکسی تراپی با هدف درمان ریزش مو را می‌توان در کنار مزوتراپی انجام داد تا تزریق فاکتورهای رشد و پپتیدها رشد مو را تحریک کند.

کربوکسی تراپی برای درمان پلک، صورت، گردن، بازو، شکم، باسن و پا کاربرد دارد.

خیر، تکنیک مورد استفاده برای درمان تیرگی زیر چشم با تکنیک از بین بردن چربی تفاوت دارد.

تعداد جلسات کربوکسی تراپی به شدت مشکل بستگی دارد. معمولاً شش تا دوازده جلسه درمان در فواصل یک هفته‌ای انجام می‌شود تا بهترین نتیجه ممکن به دست بیاید.

در ادامه بخوانید : لیفت صورت با طب سوزنی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.