پروتز فرم دهی لب :افزایش حجم لب با بهره گیری از پروتز سیلیکونی

0

عمل جراحی لب

عمل جراحی لب که تحت عنوان پروتز لب شناخته می‌شود یک نوع عمل زیبایی است که پزشک با کاشت ایمپلنت در لب به بزرگ کردن لب و بهبود ظاهر آن کمک می‌‌کند تا بیمار بتواند به ظاهر دلخواه خود دست پیدا کند. عمل جراحی لب می‌‌تواند به بهبود شکل و اندازه لب و رفع علائم حاصل از پیری و بالارفتن سن که بر ظاهر لب تاثیر گذاشته است کمک کند. پزشک در جراحی لب یک ایمپلنت سیلیکونی را درون برش کوچکی که در لب ایجاد کرده است قرار می‌دهد و از محل صحیح ایمپلنت اطمینان حاصل می‌کند. پزشک قبل از جراحی اندازه ایمپلنت را مشخص می‌کند و شما می‌توانید در جلسه مشاوره بر اساس نتایج مورد انتظار خود با پزشک صحبت کنید و از او بخواهید اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار دهد. عمل جراحی لب بر اساس میزان دشواری عمل وجود یک ساعت طول می‌کشد و پزشک به شما داروی بی حسی می‌دهد تا هیچ گونه دردی را در حین درمان احساس نکنید.

اگرچه تزریق ژل به لب نیز یک روش بسیار رایج برای افزایش حجم لب است انجام عمل جراحی به عنوان یک راه‌ حل دائمی در نظر گرفته می‌شود که سایر روش‌های غیر جراحی نمی‌‌توانند به ایجاد این نتایج بپردازند. معمولا ایمپلنت لب از یک نوع سیلیکون مخصوص ساخته شده است که می‌‌تواند به بهبود ساختار و حجم لب کمک کند و در مقایسه با تزریق ژل و چربی با نتایج پایداری همراه است.

بررسی پیشینه فرم دهی و افزایش حجم لب


بررسی پیشینه فرم دهی و افزایش حجم لب

 تمایل به بزرگ کردن و قرمز کردن لب به دوران باستان برمی‌‌گردد. در سراسر جهان و مردم نقاط مختلف از قبیل مردم آمریکای جنوبی و قبایل آفریقایی روش‌های مختلفی را برای بزرگ کردن لب انجام داده‌اند. زنان آفریقا با استفاده از یک تکه استخوان لب خود را می‌کشیدند. استفاده از پیرسینگ در آفریقا و آسیا بسیار رایج بوده است. در اوایل قرن بیستم پزشکان و جراحان ایالات متحده آمریکا استفاده از پارافین را برای افزایش حجم لب امتحان کردند. پارافین به صورت نرم و سفت وجود دارد. نتایج اولیه رضایت بخش بود اما جراحان خیلی زود متوجه شدند که استفاده از پارافین باعث بروز مشکلات متعددی از قبیل زخم شدن لب، حرکت مواد به سایر نقاط بدن، آمبولی ریوی، و سایر واکنش‌های معکوس شده است. امروزه به عقیده تعداد زیادی از جراحان و بر اساس تجربیات و نتایج به دست آمده از درمان، استفاده از سیلیکون یک روش ایمن است که با نتایج پایدار همراه می‌باشد. استفاده از فیلرهای مناسب و متناسب با شرایط پوست و سهولت استفاده از آن و افزایش سریع حجم لب باعث ظهور روش‌های بهتری شده است. افزایش سریع حجم لب و کوتاه بودن دوران بهبود و سهولت استفاده از فیلرهای هیالورونیک اسید باعث شده که به یک روش محبوب برای افزایش حجم لب تبدیل شود.

 چه افرادی می‌توانند متقاضیان مناسبی برای افزایش حجم لب باشند؟


چه افرادی می‌توانند متقاضیان مناسبی برای افزایش حجم لب باشند

اگرچه در گذشته افرادی که ۶۵ سال به بالا سن داشتند متقاضی این نوع درمان بودند، امروزه تعداد زیادی از افراد بزرگسال متقاضی درمان با ایمپلنت لب هستند. در صورتی که لب شما باریک است، دارای تقارن کافی نیست و یا آنکه تحت تاثیر عوارض حاصل از پیری قرار گرفته است قطعا می‌توانید متقاضی مناسبی برای درمان باشید. در صورتی که قصد بزرگ کردن لب خود را دارید درباره مزایا و معایب هر یک از روش‌های موجود اطلاعات کافی به دست بیاورید. در صورتی که شما برای اولین بار قصد افزایش حجم لب خود را دارید ممکن است جراح پلاستیک به این نتیجه برسد که تزریق فیلر بهترین روش برای بهبود وضعیت لب شما است. این روش از تهاجم کمی برخوردار است، نتایج حاصل از آن موقت است و شما می‌توانید قبل از تصمیم گیری برای ایجاد نتایج دائمی ‌وضعیت لب خود را به طور کامل ارزیابی کنید. در حقیقت تعداد زیادی از جراحان پلاستیک قبل از انجام روش‌های که تهاجم بالایی دارند تزریق فیلر را پیشنهاد می‌کنند. سایر دلایلی که در خصوص مناسب بودن تزریق فیلر وجود دارد به شرح زیر می‌باشد:

  • در صورتی که شما قصد دارید نتایج حاصل از درمان را هر چه سریع‌تر مشاهده کنید می‌‌توانید از تزریق فیلر بهره بگیرید. پس از یک تا دو هفته تورم و کبودی اولیه از بین می‌‌رود و شما می‌توانید ظاهر جدید لب خود را مشاهده کنید.
  • در صورتی که به طور دقیق نمی‌دانید باید تا چه اندازه لب خود را بیحس کنید از این روش استفاده کنید.
  • در صورتی که قصد ندارید تحت عمل جراحی قرار بگیرید تزریق فیلر برای شما بسیار مناسب است.
  • تزریق فیلر با تهاجم کمتری همراه است و دوران بهبود پس از درمان بسیار کوتاه می‌باشد و شما نیاز به مراقبت چندانی ندارید.
  • تزریق ژل به لب یکی از مناسب‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین روش‌های موجود است.

در صورتی که لب شما تبخال زده است، روی آن بافت اسکار وجود دارد، دیابت و مشکلات مربوط به انعقاد خون دارید نمی‌توانید از این روش درمانی استفاده کنید. تعداد زیادی از جراحان پلاستیک در مواردی که شما سابقه تبخال دارید اما دارای زخم فعال نیستید به افزایش حجم لب می‌‌پردازند. به طور کلی جراح از شما می‌خواهد به مدت ۱۰ روز داروی ضد ویروس مصرف کنید تا از ایجاد تبخال قبل از عمل جلوگیری شود. استعمال دخانیات و سیگار کشیدن باعث اختلال در فرایند بهبود و ایجاد نتایج دلخواه می‌شود اما اکثر جراحان پلاستیک بیماران را به علت سیگاری بودن رد نمی‌کنند. در صورتی که دچار بیماری خود ایمنی از قبیل آرتریت روماتوئید هستید به پزشک خود اطلاع دهید. اگرچه هنوز پزشکان در این خصوص اتفاق نظر ندارند برخی از مراکز از پذیرش و درمان افراد مبتلا به بیماری خود ایمنی خودداری می‌کنند. در صورتی که به هر گونه داروی حساسیت دارید باید به پزشک خود اطلاع دهید.

 آماده شدن برای ایمپلنت لب


 آماده شدن برای ایمپلنت لب

قبل از انجام هر کاری اطمینان حاصل کنید که انتظارات و خواسته‌های شما با انتظارات پزشک مطابقت دارد. صورتی که ظاهر خاصی مد نظر شما است بهتر است تصویر مورد نظر را با خود به جلسه مشاوره ببرید و آن را به جراح پلاستیک نشان دهید. از پزشک بخواهید نمونه‌های تصاویر مربوط به قبل و بعد از تزریق فیلر در بیماران قبلی را به شما نشان دهد تا بتوانید به بهترین نحو ممکن تصمیم ‌گیری کنید. مشاهده تصویر بیمارانی که تزریق چربی، تزریق ژل و کاشت ایمپلنت انجام داده‌اند می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد. با پزشک خود در خصوص سابقه پزشکی، بیماری، حساسیت به داروهای خاص، عفونت و سطح عمومی سلامت خود صحبت کنید. در صورتی که سابقه ابتلا به ویروس هرپس را دارید به پزشک خود اطلاع دهید زیرا برای جلوگیری از فعال شدن ویروس قبل از درمان مصرف داروی ضد ویروس ضروری است. تعداد زیادی از جراحان پلاستیک از بیماران می‌‌خواهند که تا چند هفته قبل و بعد از درمان از استعمال دخانیات خودداری کنند زیرا سیگار کشیدن بر فرآیند بهبود تاثیر می‌‌گذارد. مصرف برخی از داروها از قبیل آسپرین و داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب می‌‌تواند ریسک خونریزی را افزایش دهد، بنابراین باید حداقل یک هفته قبل از شروع درمان و یک هفته بعد از آن مصرف آنها را قطع کنید. از آنجایی که روغن ماهی و ویتامین e باعث رقیق شدن خون می‌شوند ریسک بروز کبودی و خونریزی را افزایش می‌دهند، بنابراین باید از مصرف آنها خودداری کرد. در صورتی که قصد دارید برای یک مراسم خاص به افزایش حجم لب خود بپردازید به حداقل دو هفته قبل از شروع مراسم تحت درمان قرار بگیرید تا آثار کبودی و تورم لب برطرف شود. به طور کلی نمی‌توان انجام این روش را به دقایق آخر موکول کرد.

حتما بخوانید: تزریق ژل هیالورونیک اسید برای زیبایی لب

 روز عمل چه اتفاقی رخ می‌دهد؟


 با توجه به اینکه لب بسیار حساس است و تزریق باعث ایجاد درد می‌شود، پزشک از بی حس کننده استفاده می‌کند و لب و نقاط مجاور آن را بی حس می‌کند و شما هیچ گونه دردی را احساس نخواهید کرد. پزشک بر اساس نوع عمل و میزان تحمل درد توسط شما از بی حسی موضعی، ناحیه‌ای یا بیهوشی عمومی استفاده می‌کند. در برخی از مراکز جراحی پلاستیک بر اساس قوانین آن منطقه تزریق ژل توسط پرستاران آموزش دیده، متخصص زیبایی یا دستیار پزشک و تحت نظارت جراح پلاستیک با تجربه انجام می‌شود. اکثر جراحان پلاستیک ترجیح می‌‌دهند از بی‌حسی موضعی استفاده کنند و معمولا از ترکیبی که متشکل از لیدوکائین، پریلوکائین و مسدود کننده موضعی است استفاده می‌‌کنند. برخی از فیلرها حاوی لیدوکائین هستند تا میزان درد ناشی از تزریق را کاهش دهند. معمولاً طول درمان در افراد مختلف متفاوت است اما به طور کلی تزریق کم تهاجمی کمتر از ۲۰ دقیقه طول می‌کشد، این در حالی است که تزریق چربی و لیفت لب چند ساعت طول می‌کشد. پس از اتمام درمان حدود چند روز تا یک هفته دچار بیحسی، تورم و کبودی لب خواهید شد که حدود چهار تا پنج روز پس از تزریق از بین می‌رود.

 مراقبت های پس از عمل و نکات مربوط به دوران بهبود


 پس از درمان معمولا شاهد کبودی لب خود خواهید بود که ممکن است دو هفته طول بکشد تا به طور کامل درمان شود. شما می‌توانید با رعایت موارد زیر از میزان تورم لب خود بکاهید و دوران بهبود پس از درمان را کاهش دهید.

  • در هنگام خوابیدن و استراحت کردن باید سر شما بالاتر از سطح بدن باشد.
  • طبق نظر پزشک پس از درمان به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت از کمپرس یخ استفاده کنید.
  • به‌اندازه کافی آب بنوشید تا از کم شدن آب بدن جلوگیری شود.
  • از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و داروهای ضد التهاب مانند ادویل یا سایر داروهای غیر ژنریک مانند ایبوپروفن خودداری کنید زیرا باعث افزایش خونریزی می‌شوند.
  • حداقل تا دو هفته از انجام دادن فعالیتهای جسمانی سنگین و مهم خودداری کنید تا به طور کامل بهبود یابید و عوارض جانبی حاصل از درمان از بین برود.

حتما بخوانید: انتخاب برند مناسب ژل لب

 سوالات متداول در خصوص ایمپلنت لب


 آیا در ایمپلنت لب از بیحسی استفاده می‌شود؟ 

 در ایمپلنت لب بر اساس نوع روش مورد استفاده از اشکال مختلف بیحسی استفاده می‌شود. پزشک برای تزریق از بیحسی موضعی یا ناحیه‌ای یا ماده بی حس کننده استفاده می‌کند، حال آنکه در مواردی که قرار است جراحی کاشت ایمپلنت انجام شود از بیهوشی عمومی و بیحسی موضعی استفاده می‌شود.

 عمل پروتز لب کجا انجام می‌شود؟ 

 عمل پروتز لب در مطب جراح، در مراکز جراحی سرپایی یا بیمارستان انجام می‌شود.

 عمل پروتز لب چقدر طول می‌کشد؟ 

 مدت زمان لازم برای انجام عمل پروتز لب بر اساس نوع عمل متفاوت است. معمولا تزریق ژل به لب در کمتر از ۱۵ دقیقه انجام می‌‌شود و باید برای حفظ نتایج به دست آمده هر چهار ماه تا یک سال یک بار برای تزریق مجدد به پزشک مراجعه کرد. انجام عمل جراحی کاشت ایمپلنت کمی ‌طولانی‌تر است.

 آیا عمل فرم دهی لب با احساس درد همراه است؟ 

 میزان درد ناراحتی ناشی از عمل پروتز لب به نوع روش مورد استفاده بستگی دارد. به طور کلی درد ناشی از تزریق فیلر بسیار کم است اما انجام عمل جراحی با ایجاد درد بیشتری همراه است که در صورت لزوم پزشک به بیمار داروی مسکن می‌دهد.

 آیا بیمار پس از جراحی فرم دهی لب به استراحت نیاز دارد؟

 نیاز به استراحت در منزل و نرفتن به سرکار به نوع روش مورد استفاده برای فرم دهی لب بستگی دارد. در صورتی که از تزریق فیلر برای افزایش حجم لب استفاده شود بیمار می‌تواند پس از اتمام کارش در مطب پزشک به محل کار خود برگردد و فعالیت‌های طبیعی خود را آغاز کند. در صورتی که بیمار تحت عمل جراحی قرار بگیرد دوران بهبودی طولانی خواهد بود اما معمولاً بیمار می‌‌تواند پس از یک هفته به محل کار خود برگردد و فعالیت‌های طبیعی خود را آغاز کند.

 عوارض و خطرات ناشی از فرم دهی لب شامل چه مواردی است؟

 عوارض و خطرات ناشی از فرم دهی لب به نوع روش مورد استفاده بستگی دارد. به طور کلی عوارض و خطرات ناشی از فرم دهی لب شامل واکنش آلرژیک، واکنش به بیهوشی، خونریزی، ایجاد بافت اسکار گسترده، هماتوم، عفونت، عدم تقارن لب بالا و پایین، حرکت کردن و نشت مواد درون ایمپلنت می‌باشد. احتمال تشکیل بافت اسکار و برجسته شدن برخی از نقاط لب در تزریق چربی و ریسک بروز عفونت و نشت مواد درون ایمپلنت در ایمپلنت لب وجود دارد.

 آیا نتایج حاصل از فرم دهی لب دائمی هستند؟

 برخی از روش‌هایی که برای فرم دهی لب مورد استفاده قرار می‌گیرند از قبیل ایمپلنت لب با نتایج دائمی همراه هستند. نتایج حاصل از سایر روش‌های مورد استفاده از قبیل تزریق فیلر موقت می‌‌باشند.

 چه مدت پس از جراحی لب باید بخیه‌ها کشیده شوند؟ 

 معمولاً ۷ تا ۱۰ روز پس از جراحی لب، بخیه‌ها کشیده می‌شوند و بخیه‌های جذبی نیز جذب پوست می‌شوند.

 آیا جراحی لب باعث ایجاد بافت اسکار می‌شود؟ 

 معمولاً برش‌های مورد نیاز برای انجام جراحی لب در گوشه لب ایجاد می‌شوند و در نتیجه هیچ گونه بافت اسکار قابل مشاهده‌ای به وجود نمی‌آید.

 برش‌های مورد نیاز برای جراحی لب در کدام قسمت از لب ایجاد می‌شوند؟ 

 برش‌های مورد نیاز برای جراحی لب در گوشه‌های لب ایجاد می‌شوند تا جلب توجه نکنند.

در ادامه بخوانید : جوانسازی صورت با لیفت لب

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است”

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.