جراحی لیفتSMAS یا کشیدن پوست صورت به همراه عضله زیر آن

0

جراحی لیفتSMAS یا کشیدن پوست صورت به همراه عضله زیر آن

انواع مختلفی از روش‌های لیفت و بالا کشیدن صورت وجود دارند که با روش‌های مختلف انجام می‌شوند و نتایج مختلفی ایجاد می‌کنند.عضله SMAS (سیستم عضلانی آپونوروتیک سطحی) صورت با افزایش سن دچار افتادگی می‌شود. هنگامی‌که عضله SMAS شل و دچار افتادگی می‌شود ناحیه پایین صورت و فک شل می‌شود و دچار خطوط و چروک می‌شود. روش‌های لیفت معمولاً پوست صورت را بالا می‌کشد اما روش‌های لیفت عضلات SMAS  زیر پوست صورت متفاوت هستند. بعد از لیفت عضله SMAS  نتایجی طبیعی و مناسب ایجاد خواهد شد. هرکسی که قصد انجام لیفت دارد، می‌خواهد جوان‌تر به نظر برسد اما نمی‌خواهد سایرین بفهمد که او لیفت انجام داده که با استفاده از تکنیک‌های لیفت SMAS  می‌توان به این نتیجه دست یافت باعث بالا کشیده شدن و بهبود ظاهر صورت و گردن می‌شود.
در طول لیفت  SMAS،عضلات که با افزایش سن سست و شل می‌شوند، با جراحی بالا کشیده می‌شوند. معمولاً لیفت با ایجاد برش‌هایی در خط رویش مو انجام می‌شود؛ برش‌ها در امتداد لبه گوش و تا پشت گوش گسترش پیدا می‌کنند.

لیفت صورت روشی مناسب برای رفع نیازهای فردی بیمار است. رویکردهای مختلفی وجود دارد که جراحان پلاستیک می‌توانند بر اساس نگرانی‌ها و اهداف موردنظر بیمار در طول مشاوره استفاده کنند. لیفتSMAS یک روش مؤثر است که نتایج زیبا و طبیعی را به ارمغان می‌آورد. هدف این است که علائم پیری کاهش یابد و شادابی و جوانی به چهره بازگردد.

برای دریافت مشاوره و انتخاب بهترین روش مناسب برای لیفت صورت در کلینیک تخصصی کلینیک پوست تحت نظر دکتر مهرداد مهام می‌توانید با شماره های 09395431350 و 02188762832 تماس بگیرید.

مخفف سیستم عضلانی آپونوروتیک سطحی است که لایه‌ای از بافت‌ها و ماهیچه‌های فیبری است که از جلو و زیر گوش شروع و تا گردن گسترش می‌یابد. این لایه‌نازک اما قوی عضلات و ساختارهای صورت و گردن را به‌عنوان یک بافت عضلانی فیبری می‌پوشاند و به هم متصل می‌کند. عضله پلاتسما در گردن باندهای عضلانی عمودی در گردن ایجاد می‌کند. این لایه فیبری زیر یک‌لایه چربی (بافت چربی) و پوست قرار دارد. هدف از لیفت SMAS این است که اطمینان حاصل شود که عضلاتی که در ظاهر چهره اهمیت دارند در جای مناسب و اصلی خود قرار می‌گیرند.
روش‌های کشیدن عضلات SMAS

سه نوع اصلی درمان لیفت SMAS وجود دارد.

 • لیفت عضلات SMASبا نخ
 • لیفت SMAS با کشیدن عضلات
 • بالا کشیدن عضلات SMAS

در لیفت سنتی پوست بالا کشیده می‌شود اما عضلات  SMAS زیرین کشیده یا پشتیبانی نمی‌شوند که می‌تواند ظاهر غیرطبیعی در صورت ایجاد کند که اغلب گوشه‌های لب را از حالت طبیعی خارج و کج می‌کند. این مشکل با حمایت از لایه‌های SMAS برای رسیدن به نتایج طبیعی‌تر رفع می‌شود.

لیفت عضلات  SMASبا استفاده از نخ و بخیه زدن و قرار دادن پلاتسیما در لایه  SMASعضلات را منقبض و بالا می‌کشد. این‌یک روش ساده است، اما تکنیک بخیه ماندگاری بالایی ندارد و اغلب نتایجی را ایجاد می‌کند که فقط دو یا سه سال ماندگار است. در روش لیفت عضلات SMAS  با کشیدن و بالا کشیدن عضلات SMAS  تنها از نخ استفاده نمی‌شود بلکه عضله SMAS و پلتیسما را لیف می‌کنند. از آنجایی که با افزایش سن  SMAS اضافی ایجاد می‌شود، عضله اضافه برداشته می‌شود و پس از آن بالاتر کشیده می‌شود. این روش مهندسی واقعی ساختار چهره برای حمایت دوباره از تیغه‌های صورت است که با افزایش سن تضعیف شده‌اند. به همین دلیل است که نتایج ماندگاری بیشتری دارند. این حمایت از لایه‌های عمیق SMAS در هر دو روش  لیفت SMAS  با کشیدن عضلات و بالا کشیدن عضلات SMAS وجود دارد اما تفاوت آن‌ها این است که در روش کشیدن  SMAS هدف روی برجستگی چانه و گردن است، در حالی که در تکنیک بالا کشیدن SMAS ،به این دلیل که عضلات قسمت بالای صورت هم لیفت می‌شود، علاوه بر چانه و گردن عضلات گونه نیز بالا کشیده می‌شود.

برخی از ویژگی‌های لیفت  SMAS عبارتند از:

 • زمان جراحی ۱٫۵ تا ۲ ساعت طول می‌کشد.
 • لیفت عمودی صورت و گردن با تغییر مکان SMAS
 • برداشتن عضلات اضافی گردن و چانه
 • ظاهر جوان و طبیعی
 • حذف چین‌وچروک‌های عمیق با نتایج طولانی‌مدت
 • روش درمانی ایمن با عوارض بسیار کم

 

تکنیک SMAS

لیفت SMAS معمولاً تحت بیهوشی عمومی یا ترکیبی انجام می‌شود. ابتدا  جراح روی پوست برشی ایجاد می‌کند که در ناحیه شقیقه شروع می‌شود و سپس در امتداد خط رویش مو و منحنی خطوط طبیعی چهره در مقابل گوش ادامه پیدا می‌کند و درنهایت، در اطراف نرمه گوش و پشت آن پایان می‌یابد. زمانی که برش انجام شود، بالا کشیدن فلاپ پوست شروع می‌شود. جراح، پوست را از عضلات و سایر بافت‌های زیرین با استفاده از یک اسکنپال یا قیچی و انگشت (روش دستی) جدا می‌کند.
هنگامی‌که پوست جدا می‌شود چربی اضافی با کانول های لیپوساکشن برداشته می‌شود. سپس جراح برش را در بافت زیرین ایجاد می‌کند و فلپ SMAS را از بافت‌های عمیق‌تر جدا می‌کند. سپس، فلپ SMAS با ۲ یا ۳ بخیه به فاسیای شقیقه متصل می‌شود. علاوه بر این، یک بخیه نیز در خط فک استفاده می‌شود. فلپ SMAS اضافی حذف می‌شود. هنگامی‌که این کار انجام می‌شود، فلاپ پوست به‌صورت مجدد و بدون فشار ثابت می‌شود. هدف این است که بخیه‌ها در خط مو زده شود تا اسکار جراحی پنهان شود. پوست اضافی نیز برداشته می‌شود. به منظور خارج کردن مایعات، دِرِن می‌تواند در زخم قرار داده شود.

ریکاوری لیفت SMAS


لیفتSMAS  معمولاً تحت بی‌حسی موضعی یا آرام‌بخش بدون بیهوشی عمومی انجام می‌شود. بیمار در طول فرایند دردی احساس نمی‌کند و همچنین خطرات اضافی مربوط به بیهوشی عمومی را نخواهد داشت. فرایند درمان SMAS حدود یک و نیم ساعت طول می‌کشد. پس از جراحی اکثر بیماران در همان روز به خانه می‌روند. کمپرس سرد باید برای ۷۲ ساعت اول پس از لیفت SMAS برای کاهش تورم صورت استفاده شود. علاوه بر این بیمار باید سرش را بالا نگه دارد. اگر بیمار علائم مربوطه را احساس کند می‌تواند از داروهای مسکن، قرص‌های خواب‌آور و داروهای ضد تهوع تجویزی مصرف کند. درمان آنتی بیوتیک برای اولین بار در ۵ روز پس از جراحی برای جلوگیری از عفونت استفاده می‌شود. در اولین زمان تعیین‌شده توسط پزشک پس از جراحی، به پزشک مراجعه کنید تا درن ها را بردارد، زخم را بررسی کند و آن را مجدداً پانسمان کند. در روز دوم پس از لیفت SMAS بیمار مجاز به دوش گرفتن سریع است. در روز هفتم پس از جراحی بخیه‌ها کشیده می‌شوند.
بیماران باید برای یک روز کامل بانداژی در اطراف صورت خود داشته باشند و در هنگام خواب باید سر خود را با استفاده از سه بالش بالا نگه‌دارند. در طی مراجعات بعدی پزشک اطمینان حاصل می‌کند که همه‌چیز به‌درستی پیش می‌رود و بهبود به‌خوبی حاصل می‌شود. در این زمان، باندها نیز برداشته خواهند شد. کمی کبودی و تورم احتمالاً مشاهده می‌شود که طبیعی است. به‌طورکلی، بیماران باید در عرض یک تا دو هفته پس از عمل، قادر به بازگشت به کار باشند. در این زمان هنوز تورم و کبودی وجود دارد اما به‌گونه‌ای نیست که از بازگشت فرد به کار و اکثر فعالیت‌های طبیعی جلوگیری کند.

خطرات و عوارضعوارض بالقوه عبارتند از: هماتوم گردن و صورت، آلوپسی، زخم، عدم قرینگی صورت، پوسته پوسته شدن، عفونت، بی‌حسی، نیاز به جراحی مجدد، آسیب به عصب صورت. با این حال، تجربه جراحان پلاستیک نشان داده است که خطر ناکروز فلپ پوست، فلج عصب صورت و هماتوم صورت به روش لیفت SMAS  در مقایسه با دیگر تکنیک‌های لیفت صورت پایین‌تر است.

داوطلب مناسب برای لیفت SMAS


مردان و زنانی که علائم پیری مانند شلی و افتادگی و چروک را در صورت مشاهده می‌کنند معمولاً داوطلب مناسب برای لیفت SMAS می‌باشد. بهتر است که افراد در سلامت کامل باشند و هیچ‌گونه مشکلات پزشکی که روند بهبودی را با مشکل روبه رو می‌کنند نداشته باشند. بیماران باید انتظارات واقع بینانه از نتیجه جراحی و نگرش مثبت داشته باشند. برای کسب بهترین نتایج توصیه می‌شود که بیماران غیر سیگاری باشند و باید داروهایی که مصرف می‌کنند به پزشک خود اطلاع دهند.

حتماً بخوانید : سوالات متداول لیفت صورت با جراحی و نخ برای از بین بردن چین و چروک  

چه زمانی لیفت SMAS در نظر گرفته می‌شود؟


روند طبیعی پیری عضلات SMAS  را تضعیف می‌کنند و از بین می‌برند و باعث می‌شوند که پوست دچار شلی و افتادگی شود. این تغییرات می‌تواند شامل چروک گردن و زیر چانه، شلی و افتادگی گونه‌ها یا چروک‌های عمیق در اطراف دهان و افتادگی پلک‌ها باشند. در تمام این موارد، لیفت SMAS روش مناسب برای بازیابی ظاهر قبلی چهره است.

موارد منع


اول از همه باید مطمئن شوید که نتایج احتمالی جراحی با انتظارات فردی مطابقت داشته باشد. درک ناکافی از نتایج جراحی به‌عنوان یک مانع برای هر روش زیباسازی مطرح می‌شود.
علاوه بر این، اگر فرد سیگار می‌کشد، عملیات باید تا زمانی که سیگار را ترک می‌کند، تعلیق شود. دلیل این است که سیگار کشیدن خطر عوارض را افزایش می‌دهد و بهبود زخم‌های پس از عمل را کندتر می‌کند.
علاوه بر این لیفت SMAS در صورت ایجاد واکنش به کلئوئید، دیابت، خونریزی غیرطبیعی، بیماری‌های عروقی کلاژن و یا لیزرهای قبلی صورت منع می‌شود.

لیفت SMAS   همراه با لیفت گردن


نتیجه نهایی طبیعی و ماندگار
 نتیجه نهایی طبیعی و ماندگار

لیفت عمیق عضلات   SMAS صورت و گردن، شلی و افتادگی پوست و ماهیچه‌ها، چربی زیر جلدی و بافت همبند که در مرحله پیشرفته از پیری هستند را بهبود می‌دهد. معمولاً پوست و عضلات گردن و صورت دچار شلی و چروکیدگی هستند.

 • لیفت SMAS دوسوم بافت صورت را درمان می‌کند.
 • لیفت SMAS گردن خطوط گردن را درمان می‌کند.

هنگام انجام لیفت  SMAS صورت و گردن جراح تلاش می‌کند تا نتیجه‌ای طبیعی در صورت ایجاد کند تا با ظاهر شخص مطابقت داشته باشد. نتایج نهایی لیفتSMAS بعد از دو تا سه ماه قابل‌مشاهده است.


راز لیفت SMAS

بافت زیر جلدی SMAS وزنی بیش از خود پوست دارد. بنابراین وزن این بافت‌ها باعث شلی و افتادگی پوست می‌شود. لیفت SMAS زیر جلدی باعث می‌شود که پوست خیلی نرم‌تر شود. پوست اضافی هنگامی برداشته می‌شود SMAS کشیده و در محل ثابت‌شده است. پوست بدون فشار بخیه زده می‌شود. این بدان معنی است که صورت دچار کشش غیرطبیعی نمی‌شود و نتیجه ظاهری بسیار طبیعی دارد.

بخیه‌های قابل‌جذب

بخیه‌های آنتی‌بیوتیکی که به‌طور آهسته جذب می‌شوند حمایت بیشتری ایجاد می‌کنند. بخیه‌ی آنتی‌بیوتیکی به یک قسمت لنگر زیر پوست متصل می‌شوند. این بخیه‌های انتی بوتیکی انعطاف‌پذیر خاص به‌آرامی حل می‌شوند. هنگامی‌که بافت لیفت شده در جای خود قرار گیرد بخیه‌ها ناپدید می‌شوند. این کار باعث می‌شود که در مرحله بعد بدن بخیه‌ها را رد نکند.

هزینه‌های لیفت SMAS


هزینه‌ها بسته به نوع روش استفاده‌شده و میزان انجام کار متفاوت است.

حتماً بخوانید :  انواع روشهای جراحی لیفت صورت(SMAS،آندوسکوپی،برش کوتاه،میانه صورت)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.