بهترین روش برجسته سازی لب کدام است، روش دائمی یا تزریق ژل موقت؟

0

بهترین روش برجسته سازی لب کدام است، روش دائمی یا تزریق ژل موقت؟

داشتن لب ­هایی حجیم و برجسته از نشانه ­ها­ی کلی زیبایی و جوانی در بین ملل و فرهنگ ­های مختلف می­باشد. به­ همین دلیل امروزه افزایش زیبایی لب­ ها و اطراف دهان بسیار پرطرفدار می­باشد.

ژل­ های اسید هیالورونیک که شامل ژوویدرم، رستالین و بلوترو می باشند امروزه در هر مطب جراحی پلاستیک جهت برجسته­ سازی لب­ ها استفاده می­شوند. ماندگاری این پرکننده­ ها که به مرور زمان حل می­شوند تقریبا ماه­ ها طول می­کشند. با این وجود برخی بدنبال روش­ های تقویت لب دائمی هستند و ایمپلنت لب­ ها را به تزریق ژل لب موقت ترجیح می­دهند.

حجیم­سازی لب­ با برجسته­کردن و افزایش حجم لب­ در نهایت موجب می­شود لب­ ظاهری کاملا طبیعی، نرم و صاف داشته­باشند. روش­های برجسته­سازی لب­ها بدون جراحی و با تزریق ژل لب دائمی برای خانم­هایی که به­طور طبیعی لب­های نازک دارند و یا به دلیل افزایش سن لب­هایشان نازک شده گزینه مناسبی برای انتخاب می­باشد.

اگربه فکر برجسته­ سازی لب­ های خود هستید باید گفت که امروزه به­ راحتی می­توانید این کار را انجام دهید. از عوارض تزریق ژل لب­ موقت می­توان به عدم همیشگی بودن نتایج درمان و نیاز به تکرار و ترمیم آن هر۶ تا  ۱۲ ماه یکبار اشاره کرد. مزایای تزریق ژل به لب­ ها شامل هزینه کم و موقت بودن آن می­باشد. موقتی بودن نتایج درصورتی که فرد پس از تزریق رضایت نداشته ­باشد می­تواند نکته مثبتی باشد.

برای دریافت مشاوره زیبایی در کلینیک تخصصی کلینیک پوست تحت نظر دکتر مهرداد مهام  میتوانید با شماره  09395431350 و 02188762832  تماس بگیرید.

چرا باید  لب را برجسته­ سازی کرد ؟


بسیاری از افرادی به ­دلیل برخی مشکلات به روش برجسته ­سازی لب ­ها روی می­آورند:

 • لب­هایی که به دلیل ژنتیک همیشه نازک بودند.
 • لب­هایی که به­دلیل پیری و یا استعمال دخانیات نازک شده­اند.
 • لب­ هایی که در حال حاضر برجسته هستند اما نیاز به زیبایی بیشتری دارند.
 • اصلاح تقارن بین لب بالا و پایین

گزینه ­های برجسته­ سازی لب­ها


اگر تصمیم دارید لب­های خود را برجسته کنید گزینه ­های مختلفی برای انتخاب وجود دارد:

جراحی یا غیرجراحی

برخی افراد برای تغییر شکل و افزایش حجم لب­ های خود به تزریق ژل­ هایی نظیر ژوویدرم روی می­آورند. با این روش می­توان به­ صوت فوری و بدون جراحی لب­ ها را حجیم کرد.

این محصولات درحقیقت به ­عنوان ایمپلنت لب از طریق تزریق مایع عمل می­کنند. برخی افراد روش حجم ­دهی به لب با تزریق چربی را ترجیح می­دهند.

این روش شامل استخراج چربی از نقاط مختلف بدن از طریق لیپوساکشن و تزریق آن به لب جهت افزایش حجم لب­ ها می­باشد.

لب بالا یا پایین

اکثر افراد معمولا لب پایین را تقویت می­کنند و برخی افراد لب بالا و پایین، هر دو را حجم ­دهی می­کنند. از آن­جایی که لب بالا به اندازه لب پایین نازک نیست به همین دلیل برجسته­سازی لب بالا به تنهایی خیلی رایج نیست.

گزینه­ های تزریق لب

گزینه¬های تزریق لب

محصولات حجیم ­سازی لب­ ها که معمولا جهت تزریق به لب ­ها استفاده می­شوند یا از اسید هیالورونیک (HA)، یا کلاژن و یا از چربی بدن خود بیمار تهیه شده ­اند. تزریقات کلاژن به لب­ ها نتایج فوق­ العاده ­ای ایجاد می­کند اما متاسفانه برخی افراد به محصولات کلاژنی مشتق گاوی حساسیت دارند. لازم به ذکر است که نتایج حاصل از تزریق کلاژن نهایت ۱ تا ۲ ماه ماندگاری دارد. اما برجسته ­سازی لب­ ها از طریق تزریق چربی ماندگاری بیشتری دارد.

درمان حجیم ­سازی لب

از آن­جایی که تزریق ژل به لب­ ها بیشتر از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول نمی­کشد به همین دلیل روش درمانی بسیار راحتی شناخته­ شده است. وجود لیدوکائین، نوعی داروی بی­حسی موضعی ، در آخرین فرمول ژوویدرم موجب شده تزریق به­ راحتی و بدون نیاز به بیهوشی انجام شود. گاهی برای بی­حس کردن ناحیه درمان و یا به حداقل رساندن تورم قبل و بعد از تزریق لب ممکن است از یخ استفاده شود.

حتماً بخوانید:  انتخاب برند مناسب ژل لب

بهبود و نتایج

حجیم­ سازی لب­ ها با تزریق پرکننده ­های پوستی ممکن است با عوارض جانبی موقت نظیر کبودی خفیف، تورم و سرخی همراه باشد. خوشبختانه چنین عوارضی ظرف ۱ تا ۲ هفته برطرف می­شوند.

معمولا بعد از تزریق ژل لب­ دایم نیازی به استراحت نیست و فرد می­تواند همان روز بلافاصله بعد از تزریق به کار عادی خود ادامه دهد. اما توصیه می­شود ۲۴تا ۴۸ ساعت بعد از درمان از انجام فعالیت­ های شدید خودداری شود. نتایج  برجسته­ سازی لب­ها با تزریق ژل ژوویدرم معمولا ۴ تا ۹ ماه ماندگاری دارد.

ایمپلنت لب

روش ایمپلنت لب­ ها از طریق بی­حسی موضعی انجام می­شود. ایمپلنت لب ممکن است با مواد مختلفی انجام شود اما سیلیکون از رایج ­ترین موادی است که در این مورد استفاده می­شود. قطعات سیلیکونی که جهت برجسته ­سازی لب­ ها بکار می­روند معمولا در سایزهای مختلف ( کوچک، متوسط و بزرگ) موجود هستند.

برای قرار دادن ایمپلنت سیلیکونی باید برش­ های کوچک در گوشه ­های دهان ایجاد شود. از آن­جایی که ایمپلنت­ ها مانند ژل­ ها به­ مرور زمان حل نمی­شوند در نتیجه بعد از ایمپلنت لب معمولا نیازی به تزریق نیست.

دوره نقاهت و بهبود بعد از ایمپلنت لب­ ها در مقایسه با تزریق ژل­ به لب­ ها معمولا شدیدتر بوده و به­ جای ساعت­ ها و روزها ممکن است ماه­ها طول بکشد. بیماران بعد از ایمپلنت لب­ باید منتظر عوارضی از قبیل تورم، کبودی، خشکی و ترک لب­ ها باشند.

ماندگاری و همیشگی بودن یکی از مزایای جراحی ایمپلنت لب است. البته با درنظر گرفتن چهارچوب زمانی درازمدت باید گفت که هزینه  نیز یکی از مزایای دیگر این نوع درمان می­باشد. ایمپلنت لب در مقایسه با تعداد تزریقات ژل که با گذشت زمان باید تکرار ­شوند معمولا کم­ هزینه­ تر می­باشد.

حجم لب

تزریق ژل و همچنین ایمپلنت لب هر دو موجب حجیم ­سازی لب­ ها می­ شوند. میزان حجم افزوده شده به لب به میزان تزریق پرکننده­ ها و یا سایز ایمپلنت بستگی دارد.

شکل لب

جراحان پلاستیک جهت تقویت و ایجاد شکل دلخواه در لب ­ها، تزریقات ژل را به­ صورت سفارشی انجام می­­دهند. پرکننده­ ها را می­توان به نقاط سفید و یا قرمز لب­ ها، خطوط لب، کناره ­ها و مرکز لب تزریق کرد. پرکننده ­ها می­توانند تا حدودی مشابه خط لب عمل کنند. ایمپلنت لب­ ها به نسبت ژل­ ها تغییری در شکل لب­ ها ایجاد نمی­کند.

چین و چروک ­های ریز لب

ایمپلنت لب چین و چروک ریز لب و نواحی اطراف آن را برطرف نمی­­کند. پرکننده­ های صورت بهتر از ایمپلنت لب­ ها موجب درمان چروک ­های ریز لب ­ها می­شوند. البته چنین چروک ­هایی را با روش­های غیرجراحی نظیر بوتاکس و لایه ­­برداری پوست با موادشیمیایی و یا لیزر می­توان درمان کرد.

حس و لامسه لب

از آن­جایی که حس و لامسه لب­ ها یک مورد کاملا شخصی هستند بنابراین مقایسه آن در افراد دشوار است. با این وجود پرکننده­ های صورت ممکن است مزایای بیشتری داشته­ باشند. ژل­ ها ظاهراً از ایمپلنت­ ها نرم­تر هستند.

حرکت لب

از مزایای دیگر تزریق پرکننده­ ها به صورت می­توان به حرکات لب ازجمله لبخند زدن و بوسیدن اشاره کرد. ژل­ ها بهتر از ایمپلنت­ ها با لب­ ها سازگار هستند و این امر در حرکات لب قابل مشاهده است.

اگر دوست نداشتید چطور؟

مزایایی که در این قسمت معرفی می­کنیم مربوط به پرکننده­ ها هستند. نتایج حاصل از ژل­ ها موقت بوده و با گذشت زمان به ­تدریج از بین می­روند. هیالورونیدازها را در صورت نیاز می­توان جهت حل کردن سریع پرکننده­ های صورت استفاده نمود. ایمپلنت لب باید از طریق جراحی از لب­ خارج شود. معمولا بعد از خارج کردن ایمپلنت­ ها، از تورم لب کاسته می­شود.

برجسته­ سازی دائمی لب

برجسته¬سازی دائمی لب

معمولا حجم­­ دهی دایمی لب­ ها از طریق جراحی صورت می­گیرد. به خاطر داشته باشید که صورت با گذشت زمان و افزایش سن دست خوش تغییر می­شود بنابراین حتی جراحی پلاستیک نیز فی نفسه درمان دائمی نیست.

 با این حساب، ایمپلنت لب تا حدودی دائمی هستند. پرکننده­ های صورت دائمی نیستند. مواد دایمی نظیر سیلیکون نباید به لب تزریق شوند. جهت افزایش زیبایی لب­ها باید تنها از ایمپلنت ­های جامد استفاده نمود. روش­های برجسته­ سازی لب به­ غیر از ایمپلنت شامل:

 • استخراج چربی نواحی شکم و ران پاها از طریق لیپوساکشن و تزریق آن به نواحی مطلوب نظیر لب­ها. چربی بافت زنده است و به­ طور غیرقابل پیش­بینی در موقعیت جدید تا حدودی ماندگاری دارد. بنابراین برخی بیماران بعد از تزریق اولیه چربی ممکن است به حجم بیشتر لب نیاز داشته باشند. تزریق ژل ممکن است بعد از تزریق چربی انجام شود.
 • لیفت لب یا به­ عبارتی بالا کشیدن لب تنها روشی است که موجب کاهش افتادگی پوست ناشی از افزایش سن می­شود. با افزایش سن نه تنها لب­ ها نازک­تر می­شوند بلکه لب بالا کشیده­ تر و مسطح­ تر می­شوند. لیفت لب بالا نوعی روش زیبایی است که موجب کاهش افتادگی پوست شده و باعث حجیم شدن و برجستگی لب­ها می­شود. این نوع جراحی زیبایی را می­توان به تنهایی و یا همراه با روش­ هایی نظیر لیفت صورت، جراحی پلک و یا سایر جراحی­ های زیبایی صورت انجام داد.

برای چه فردی مناسب­تر است؟

افرادی که آرزوی لب­­های پر و برجسته دارند و دوست ندارند هر ۲ ماه یکبار تزریق را تکرار کنند متقاضی مناسبی برای تزریق لب هستند. ۳ نوع حجم­ دهی دائمی لب که به­ طور مرتب در ایران انجام می­شوند عبارتند از: استفاده از گروتکس، استفاده ازآلودرم و پیوند چربی ( از آن­جایی که این روش بسیار دقیق بوده و می­تواند موجب تقویت بافت­ ها شود امروزه عمدتاً جهت جراحی ترمیمی بکار می­رود.)

خطرات دیگری هم وجود دارد؟

این احتمال وجود دارد ­که لب­ ها عفونی شده، گرافت­ ها به­ خوبی انجام نشده و یا  نیاز به خارج کردن داشته­ باشند. در روش بکارگیری گورتکس یا  آلودرم احتمال عفونت، سخت­ شدن و باقی­ماندن جای زخم وجود دارد. واکنش­های آلرژیک معمولا منجربه سرخی، خارش و حساسیت به لمس می­شوند اما این موارد به ندرت رخ داده و تمامی عوارض با خارج کردن ایمپلنت قابل درمان هستند.

آیا زخم دایمی وجود خواهد داشت؟

اسکار روی لب در گورتکس و آلودرم خفیف است اما در پیوند چربی معمولا در نواحی استخراج چربی شاهد اسکارهای کوچک و به شکل ضربدر خواهیم بود.

ماندگاری تاثیرات چقدر است ؟

تاثیرات ناشی از درمان باید دائمی باشند اما به دلیل حرکت زیاد دهان این امر موجب جذب بافت می­شود. بنابراین می­توان انتظار داشت که حداقل نیمی از ایمپلنت ­های گورتکس و آلودرم و   پیوند چربی دایمی هستند.

زمان بهبود چگونه است؟

دوره بهبود ۲ تا ۶ هفته طول می­کشد اما بیمار معمولا ظرف چند روز و با استعمال میکاپ کانسیلر می­تواند به بیرون از منزل برود. احساس کمی ناراحتی در ابتدا طبیعی است و حتی ممکن است بیمار درد خفیفی داشته باشد. بهتر است بیمار به مدت چند روز از مصرف نوشیدنی­ های داغ خودداری کرده و به­ مدت چند هفته  از انجام ورزش­ های سنگین و از قرارگرفتن در معرض نورخورشید اجتناب نماید.

بهترین روش برای لب کدام است؟


در برجسته­ سازی لب همانند سایر روش­ های زیبایی بهترین روش وجود ندارد. تزریق ژل به صورت برای بیشتر بیماران خصوصاً افرادی که دوست دارند با حداقل آسیب و عوارض لب­ های برجسته و به­ ظاهر طبیعی داشته باشند بهترین گزینه است. ما سابقا ژل­ های تزریقی صورت را به ­عنوان ” رژ لب در سرنگ” معرفی می­کردیم.

آیا برای آینده نزدیک بدنبال بهترین روش برجسته­ سازی لب هستید؟ در این­صورت باید گفت که تزریق ژل بهترین گزینه درمانی برای شما خواهد بود.

افرادی که سابقا تزریق ژل را امتحان کردند و به­ دنبال روش دائمی برای درمان نازکی لب هستند ایمپلنت لب می­تواند گزینه مناسب حجیم­ سازی لب­ ها باشد. البته  بهتر است این افراد روش­ های تزریق چربی و لیفت لب را هم درنظر داشته­ باشند.

هزینه برجسته ­سازی لب چقدر است؟


هزینه حجم­ دهی لب در هر روش متفاوت بوده و بسته به برجسته­ سازی ۱ یا هر دو لب دارد. هزینه کلی شامل قیمت محصول و شارژهای مرتبط با جلسات تزریق است.

مقالات مرتبط:

 1. مقایسه زیبا سازی و فرم­دهی لب با تزریق یا لیفت
 2. جوان­سازی صورت با لیفت لب
 3. سانترال (لب بالا) یا لیفت گوشه لب
 4. تزریق ژل هیالورونیک اسید برای زیبایی و حجیم سازی لب
 5. انتخاب برند مناسب ژل لب برای تزریق و زیباسازی لب
 6. فیلر, ژل ,کلاژن, پروتز لب, چه تفاوتی دارند

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.