چگونگی جوانسازی و لیفت پوست صورت با دستگاه آر اف (RF) فرکشنال

0

مستندات استفاده از جریان الکتریکی در پزشکی تقریباً از زمانی که برق کشف شد، وجود دارد.

روش رادیوفرکانسی (RF) دارای تاریخچه طولانی و سابقه استفاده در عمل جراحی دهان، چشم پزشکی، پلاستیک و جراحی زنان به مدت بیش از ۷۰ سال است. به تدریج، استفاده از آن در روش‌های جراحی پوست، زیبایی، قلب و عروق، جراحی مغز و اعصاب، بیماری‌های کبدی، و ENT نیز رایج گردید. روش رادیوفرکانسی در حالت معمول از یک موج الکترون برای ایجاد گرمای اصطکاکی بافتها استفاده می‌کند تا بافت مورد نظر را برش دهد، شکاف دهد، خارج یا منعقد کند.

با این حال با پیشرفت‌های اخیر در کریوژنیک (استفاده از مواد بسیار سرد) و فناوری اطلاعات، انرژی رادیوفرکانسی غیر تهاجمی یکی از در دسترس ترین گزینه‌ها برای درمان عوارض ناشی از افزایش سن و پیری صورت است. با استفاده از کریوژنیک ها، می‌توان انرژی آر اف را به لایه‌های پوستی عمیق و زیر پوستی، در حالی که به اپیدرم آسیبی نمی‌رسد، منتقل کرد. گرمایش در این ناحیه، بدون آسیب رساندن به لایه‌های بیرونی پوست، باعث ایجاد تغییرات میکروسکوپی در بافت‌ها و انقباض کلاژن می‌شود و تغییرات بعدی کلاژن در طول ماه‌ها را باعث می‌گردد.

با استفاده از انرژی آر اف در بدن انسان، که می‌تواند جریان را عبور دهد و به همین دلیل به عنوان بخشی از مدار الکتریکی عمل کند، هر گونه مقاومت در برابر جریان انرژی باعث تولید حرارت در محلی می‌شود که حداکثر مقاومت را دارد. همچنین آر اف می‌تواند برای برش یا انعقاد بافت استفاده شود.انرژی آر اف هنگامی که برای سفت کردن پوست استفاده می‌شود قادر به نفوذ به عمق پوست و تحت تأثیر قرار دادن قسمت‌های عمقی‌تر درم و لایه‌های زیر جلدی، سفت کردن و بهبود ساختار بافت زیرین، در عین ایجاد تغییرات کمی در بافت پوست و یا خطوط ظریف و چین و چروک می‌باشد.برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد روشهای لیفت صورت و انتخاب بهترین روش در کلینیک پوست تحت نظر دکتر مهرداد مهام می‌توانید با شماره های 09395431350 و 02188762832 تماس بگیرید. همچنین می‌توانید به آیدی تلگرام dr_maham@ مراجعه کنید.

انواع روش‌های انتقال رادیوفرکانسی


مونوپلار (یونی پلار)

مونوپلار یا یونی پلار به یک دستگاه دارای یک قطب یا الکترود اشاره دارد.

با انتقال تک قطبی، جریان از دستگاه تولید کننده از طریق یک الکترود (قطعه دستی) جریان می‌یابد و با حداکثر مقاومت در ناحیه اطراف نوک ابزار دستی برخورد می‌کند، پس از برخورد حرارت بدن در لایه‌های زیر پوست افزایش می‌یابد. یک بستر یا “ریترن پد” همچنین می‌تواند جهت ایجاد یک مسیر مقاومتی کم برای جریان برای بازگشت به دستگاه تولید و جهت تکمیل مدار الکتریکی به صورت متصل به کمر یا شکم بیمار مورد استفاده قرار گیرد.

بایپلار

بایپلار اشاره به یک دستگاه دارای دو قطب یا الکترود دارد.

با انتقال دو قطبی، جریان از دستگاه ژنراتور تنها از طریق بافتی که بین دو الکترود روی قطعه دستی است جریان می‌یابد؛ این الکترودها مدار الکتریکی را شروع و کامل می‌کنند. از این رو، با انتقال دو قطبی، هیچ جریانی از طریق بقیه بدن جریان نمی‌یابد و در نتیجه هیچ نوع ریترن پد یا بستری لازم نیست.

در همه موارد انواع انتقال رادیوفرکانسی، مقاومت در برابر جریان جریان در بافت است، نه الکترود که اثر حرارتی را تولید می‌کند.

حتما بخوانید: انواع کرم‌های جوانسازی پوست

انرژی رادیوفرکانسی (آر اف) قادر به درمان چه مواردی است؟


انرژی خالص آر اف معمولاً برای درمان شل شدگی پوست با سفت کردن سطحی استفاده می‌شود و برای بیماران دچار افتادگی خفیف تا متوسط بافت‌های صورت، معمولاً افرادی که در اواسط دهه سی تا پنجاه از سن خود هستند و با هر رنگ پوستی، مناسب است.

به طور معمول آر اف برای درمان و لیفت ابرو و پیشانی استفاده می‌شود و موجب سفت شدن پوست پیشانی، زیر چشم‌ها (پوست ضخیم‌تر می‌شود و پوست گونه بالایی را لیفت می‌کند)، گونه‌ها (لیفت ملایم و منافذ بزرگ را کاهش می‌دهد) خط فک (کاهش خط فک و افتادگی خط فک)، گردن (سفت کردن پوست و کاهش چین و چروک گردن) می‌گردد.

با این حال، اگر مقدار قابل توجهی افتادگی و آسیب پوست وجود داشته باشد که این حالت اغلب در بیماران مسن با بیش از ۶۰ سال دیده می‌شود، این روش ممکن است به اندازه کافی بهبودی به دنبال نداشته باشد و ممکن است روش‌های معمول مید فیس و یا لیفت صورت و ابرو جهت از بین بردن پوست اضافی و دستیابی به یک نتیجه بهتر توصیه شود.

در ترکیب با سایر شرایط، همانطور که در بالا بحث شد، لیفت با آر اف فرکشنال می‌تواند برای ارتقاء انواع درمان‌ها از جمله از بین بردن مو، جوان سازی، مشکلات رنگدانه و عروق، درمان آکنه و درمان سلولیت استفاده شود.

قبل از درمان چه باید بکنید؟


شما باید سعی کنید از انجام هر کاری که پوست شما را قبل از درمان تحریک کند، اجتناب کنید. این موارد شامل آفتاب گرفتن (طبیعی یا مصنوعی) است. متخصصین تمایلی به انجام درمان آر اف در کسانی که دچار آفتاب سوختگی هستند، به دلیل احتمال بروز درد در اثر وارد شدن گرما به پوست آسیب دیده، ندارند. با این حال کمی برنزه بودن پوست مشکلی را ایجاد نمی‌کند.

بعضی از زنان قبل از دوران قاعدگی و در طی آن پوست حساس‌تری دارند، بنابراین اگر شما یک زن هستید، ممکن است بخواهید قبل از انجام لیفتینگ صورت با آر اف تأثیر آن را روی میزان آستانهٔ درد خود در نظر بگیرید.

در حین انجام درمان رادیوفرکانسی برای لیفتینگ صورت چه اتفاقی میفتد؟


قبل از شروع لیفتینگ پوست با آر اف، بحث‌های دقیق در مورد دلایل استفاده از درمان بسیار مهم است. شما همچنین باید اطمینان حاصل کنید که این درمان می‌تواند آنچه را که می‌خواهید انجام دهد و اینکه چگونه می‌خواهید پس از آن از خود مراقبت کنید. پزشک شما باید بتواند به تمام این سؤالات پاسخ دهد.

تاریخچه پزشکی نیز باید ثبت شود تا اطمینان حاصل گردد که هیچ دلیلی وجود ندارد که شما نباید این درمان را انجام دهید. از شما خواسته می‌شود که یک فرم رضایت نامه امضا کنید که بدین معنی است که شما مزایای بالقوه و خطرات مربوط به این روش را درک کرده‌اید.

عکس‌هایی نیز ممکن است توسط متخصص برای یک مقایسه “قبل و بعد” در جلسه‌ای دیگر گرفته شود.

روش

ممکن است لازم باشد قبل از درمان، صورت خود را با صابون و آب گرم شستشو دهید تا مواد آرایشی و چربی پوست را که می‌توانند در درمان آر اف تداخل ایجاد کنند، پاک نمایید.

سپس یک کرم بیهوشی موضعی برای مدت کوتاهی قبل از درمان به پوست شما اعمال می‌شود تا کمی پوست را بی حس کند. این کرم به طور معمول با استفاده از تمیزکننده‌های الکلی، بلافاصله قبل از اینکه پزشک شما لیفت صورت با آر اف را آغاز می‌کند، پاک می‌شود.

بسته به دستگاه مورد استفاده و پزشک شما، یک جوهر انتقال “با گرید درمانی” ممکن است روی صورت مالیده شود تا به متخصص در هدایت انتقال انرژی آر اف کمک کند؛ این کار به منظور انتقال یکنواخت انرژی آر اف برای جلوگیری از کاربرد و اشتباهات غیر عمدی انجام می‌شود.

بسته به وسیله‌ای که در حال استفاده است، ممکن است یک ریترن پد یک بار مصرف که به شکم یا پشت شما نتصل می‌شود، استفاده گردد، نصب شود. به طور معمول این کار حین استفاده از دستگاه مونوپلار انجام می‌شود.

همچنین نوعی ژل نیز می‌تواند روی صورت شما اعمال شود که به عنوان یک مانع اضافی بین لایه‌های سطح پوست و قطعه دستی دستگاه عمل می‌کند.

پزشک شما پس از آن لیفت با آر اف را روی پوست صورت شما آغاز خواهد کرد. پس از اتمام درمان یک ژل یا لوسیون آرام بخش ممکن است به پوست شما اعمال شود.

تکرار درمان

بلافاصله پس از درمان، احساس سفت شدن در پوست خود می‌کنید. نتایج به صورت سف تر شدن پوست به تدریج در طول ماه‌ها پس از درمان ظاهر می‌شود.

گفته می‌شود که نتایج به مدت چند سال ماندگار هستند و بسته به ضخامت پوست یک درمان اولیه می‌تواند برای دستیابی به نتایج دلخواه در برخی افراد کافی باشد؛ با این حال پزشک شما ممکن است دوره درمان خاصی را برای شما و نیازهای دلخواه شما تعیین کند.

حتما بخوانید : درمان خانگی افتادگی پوست

مدت زمان بهبودی پس از آر اف صورت و جوانسازی چقدر است؟


بعضی افراد قرمزی خفیفی را بلافاصله پس از درمان تجربه می‌کنند (شبیه به یک نوع آفتاب سوختگی)، اما این علامت معمولاً سریع از بین می‌رود. اکثر افراد می‌توانند بلافاصله پس از درمان به سر کار و فعالیت‌های عادی بازگردند.

متخصص شما ممکن است توصیه کند که از لوسیون مخصوص، کرم‌ها یا ژلهای آرام بخش به آهستگی روی پوست استفاده کنید یا در صورت نیاز از ترکیبات مرطوب کننده و خنک کننده استفاده نمایید.

خطرات و عوارض بالقوه لیفتینگ صورت با آر اف چیست؟


همانطور که درمان انجام می‌شود و هر بار که انرژی رادیوفرکانسی به پوست و بافت زیرین شما منتقل می‌شود، گرمای عمیق و کوتاهی را تجربه خواهید کرد. دستگاه‌ها ممکن است دارای قابلیت کریوژنیک باشند که به موجب آن قطعه دستی سرد می‌شود یا اسپری خنک کننده را قبل، در حین و پس از رها شدن آر اف منتشر می‌کند تا پوست شما را از گرما محافظت کند و درمان راحت‌تر صورت گیرد.

از آن جا که تحمل و آستانه درد هر فرد تغییر می‌کند، پیش بینی میزان درد و ناراحتی پس از درمان دشوار است. همچنین بسته به دستگاه مورد استفاده و تنظیمات قدرت برای درمان نیز این میزان متفاوت است. پزشک شما ممکن است از گزینه‌های بی حس کننده مانند یک کرم بی حسی موضعی برای پوست قبل از درمان، یا داروهای آرام بخش و داروهای کنترل درد، که می‌تواند ناراحتی شما را به حداقل برساند، استفاده کند.

عوارض جانبی معمول درمان با آر اف عبارتند از تورم، قرمزی، برآمدگی و بلیستر در ناحیه تحت درمان و یا در اطراف آن، که معمولاً در ظرف چند روز یا چند هفته ناپدید می‌شوند.

یکی از جدی‌ترین مشکلات بالقوه لیفت با دستگاه صورت، “افسردگی” است؛ این حالت به دلیل گرم شدن بیش از حد بافت زیرین و در نتیجه آتروفی چربی یا سفت شدن بیش از حد آن است که باعث ایجاد ظاهر متورم در ناحیه آسیب دیده می‌شود. بروز این علامت نیز به دستگاه مورد استفاده بستگی دارد. به طور کلی، اگر چه مطالعات بیشتر و اطلاعات موجود بیشتری وجود دارند، این طور به نظر می‌رسد که بین وقوع این افسردگی‌ها و درمان در سطوح فرکانس بالاتر از دستورالعمل‌های سازنده دستگاه رابطه‌ای وجود دارد. بنابراین ضروری است که مطمئن شوید که متخصص شما به طور کامل در این خصوص آموزش دیده است و گواهینامه برای انجام درمان آر اف را دارد.

در ادامه بخوانید: لیفت و زاویه دارکردن صورت با تزریق ژل

هزینه متوسط هر جلسه آر اف فراکشنال برای جوان سازی صورت چیست؟


هزینه متوسط هر جلسه لیزر فراکشنال بستگی به منطقه (های) تحت درمان دارد.

هزینه آر اف صورت معمولاً از هزینه درمان‌های ترکیبی با دستگاه‌های دیگر (به عنوان مثال لیزر به همراه آر اف) کمتر است. با این حال، این درمان‌ها معمولاً نیاز به جلسات متعدد دارند و ممکن است به همان اندازه مؤثر نباشند.

خلاصه‌ای از توصیه‌ها برای لیفت صورت با آر اف

لیفت با آر اف یک تکنولوژی جدید و غیر جراحی برای سفت کردن نشانه‌هایی از شل شدگی یا افتادگی زودرس پوست است. این روش برای افرادی که نمی‌خواهند، یا معتقدند که به آن اندازه پیر نیستند که بخواهند برای جوانسازی و لیفت پوست خود عمل جراحی انجام دهند، مناسب می‌باشد.

بر اساس تکنولوژی‌های موجود آر اف اکثر بیماران باید حداقل یک بهبودی ملایم به صورت سفت شدن پوست خود را با حداقل خطرات و آسیب در مقایسه با عمل جراحی مشاهده نمایند.

ارزیابی تفاوت‌های نتایج بین تکنولوژی‌های مختلف آر اف فرکشنال که در حال حاضر در دسترس هستند، دشوار است و با گسترش این بازار، پیش بینی می‌کنیم که بسیاری از دستگاه‌های جدید با روش‌های پیشرفته درمانی و پروتکل‌ها برای افزایش راحتی بیماران و نتایج بهتر معرفی شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.