معرفی انواع روشهای برجسته سازی لب: تزریق ژل،چربی،کلاژن و ایمپلنت

0

برجسته-سازی-لب

حجیم کردن لب می‌تواند در دو شکل اصلی باشد: جراحی و غیرجراحی. قبل از ظهور فیلرهای مدرن روز (مانند Restylane Juvederm، و غیره)، برجسته سازی لب به روش جراحی نسبتا محبوب بود و هنوز هم بخشی از گزینه‌های درمان جراحان باقی مانده است. ایمپلنت‌های ساخته شده از سیلیکونی از قبل شکل گرفته، گورتکس یا حتی چربی گرفته شده از دیگر نواحی بدن می‌توانند در لب‌ها از طریق برش‌های کوچک در گوشه، قرار گرفته شوند. این اغلب در همان زمان با جراحی‌های دیگر صورت انجام می‌شود و یا می‌تواند در مطب تحت بیهوشی موضعی با سهولت انجام شود. مزیت جراحی یا تزریق چربی این است که این یک روش طولانی مدت است و در اکثر موارد دائمی است. خطرات بیرون آمدگی (ایمپلنت بیرون آمده) یا عفونت نسبتا کم است و عارضه معمولا فقط مربوط به تورم و یا کبودی است. هزینه فوری اغلب بیشتر از گزینه‌های غیرجراحی است. با این حال، هزینه‌های دراز مدت نسبتا کم است، زیرا این‌ها احتمالا برای سال‌ها دوام خواهند داشت. معایب عبارتند از تورم طولانی مدت چند روزه یا یک هفته‌ای، خطر عفونت در آینده یا حرکت ایمپلنت. چیز دیگری که باید مورد بحث قرار گیرد این است که با افزایش سن حجم و موقعیت این ایمپلنت‌ها ثابت نخواهند ماند. بیمارانی که ۱۰ سال قبل ایمپلنت لب را انجام داده‌اند ممکن است احساس کنند که ایمپلنت‌های آنها باید با تزریق‌های دیگری پنهان شوند تا کمتر محسوس باشند زیرا موقعیت و حجم لب‌ها طی سال‌ها تغییر یافته است. در بعضی موارد، این امر مستلزم این است که ایمپلنت برای راحتی یا دید حذف شود.

این روزها، گزینه‌های مربوط به حجیم کردن لب فراوان است. این تصمیم به چند موضوع بستگی دارد، جراح شما با چه چیزی بیشتر راحت است؟ آیا ترجیح می‌دهید متحمل هزینه‌ی بالاتر شوید (جراحی) یا هزینه را در طول زمان بسته به تمایلات، تغییرات زمانی یا ارزیابی خود از ظاهرتان تقسیم کنید (تزریق)؟ در نهایت میزان تعهد شما به بهبود این ناحیه چقدر است؟ آیا این کار را قبلا انجام داده‌اید و نتایج را دوست داشتید؟ یا اولین بار است که این کار را انجام می‌دهید؟ بیمارانی که اولین بارشان است که این کار را انجام می‌دهند یا بیماران جوان‌تر ممکن است بخواهند حداقل اولین بار تزریق فیلرها را تجربه کنند قبل از اینکه بخواهند حجیم کردن لب به روش جراحی را انجام دهند. گرچه حذف یا نقض کردن روش جراحی به هیچ وجه امکان پذیر نیست، تزریق در اغلب موارد می‌تواند بسیار راحت‌تر (اگر از پرکننده‌های اسید هیالورونیک استفاده شود) نقض شود. برای دریافت مشاوره زیبایی و انتخاب بهترین روش برجسته‌سازی لب در کلینیک پوست تحت نظر دکتر مهام، می‌توانید با شماره‌های 09395431350 و 02188762832 تماس بگیرید.همچنین می‌توانید به آیدی تلگرام dr_maham@ مراجعه کنید.

لب‌ها شما را پیر نشان می‌دهند؟


لب‌های جذاب و شهوانی نشانه‌ی جوانی هستند، اما هر کسی دارای این خوشبختی نیست. صرفنظر از اندازه و شکل لب‌ها که ژنتیکتان به شما داده است، ممکن است متوجه کوچک شدن لب‌ها از اوایل دهه ۳۰ زندگی خود شوید. این وضعیت می‌تواند زودتر رخ دهد و حتی در صورت داشتن عادات شیوه زندگی از جمله سیگار کشیدن یا صرف زمان زیاد در نور خورشید، قابل توجه‌تر نیز باشد.

چرا باد لب‌ها خالی می‌شود؟

  • کاهش تولید کلاژن با افزایش سن
  • اشعه‌های UV به کلاژن صورت آسیب می‌زنند.
  • حرکت لب، کلاژن لب را تجزیه می‌کند.

کلاژن یک ماده پر کننده طبیعی بدن است. در دوران جوانی وقتی به لب‌هایتان آسیب وارد می‌شود یا لب‌هایتان کلاژن از دست می‌دهند، بدن شما به راحتی آن را جایگزین می‌کند. با افزایش سن، بدن شما کلاژن کمتری تولید می‌کند. حرکت در ناحیه لب و همچنین قرار گرفتن در معرض اشعه‌های فرابنفش باعث تجزیه کلاژن موجود در لب می‌شود. صحبت کردن، جویدن، لبخند زدن، اخم کردن و بودن در فضای بیرون، همه با گذشت زمان باعث نازک شدن لب می‌شوند.

به لب‌های خود ظاهری جوان بدهید

همانطور که تغییر شکل مو، آرایش یا تغییر لباس، باعث برجسته کردن زیبایی طبیعی یک فرد می‌گردند، ایجاد یک تغییر خوب در لب نیز باید باعث بهبود و نه تغییر شکل طبیعی لب‌ها شود. افراد بسیاری با لب‌های برجسته شده هستند که ظاهر لب‌هایشان طبیعی به نظر نمی‌رسد.

حتما بخوانید: جوانسازی صورت با لیفت لب سانترال 

انواع مختلف برجسته کردن لب


برجسته کردن لب یک درمان زیبایی محبوب است، حتی از چندین سال قبل. در نتیجه محبوبیت آن، در حال حاضر بسیاری از گزینه‌های موجود برای کسانی که به دنبال حجیم کردن لب‌های خود هستند، وجود دارند.

اسید هیالورونیک. محصولات Restylane، Juvederm، Volbella، Teosyal Kiss

این ژل‌های شفاف تزریقی از اسید هیالورونیک ساخته شده‌اند. بنابراین، این باعث می‌شود آنها شبیه اسید باشند که به طور طبیعی در بدن انسان رخ می‌دهد. محصولات ۳ تا ۱۲ ماه دوام دارند.

چربی اتولوگ

با استفاده از چربی‌های خود بیمار از بخش دیگری از بدن، این درمان نتایج طولانی‌تر نسبت به کلاژن را فراهم می‌کند و هیچ خطر عدم پذیرشی ندارد. با این حال، از آنجایی که بدن سرانجام چربی را دوباره جذب می‌کند، درمان‌های بیشتر برای حفظ نتایج لازم است. این روش می‌تواند در بعضی موارد باعث برآمدگی یا زخم شدن شود.

آلودرم، درمالوژن

این مواد از بافت جسد اهدا شده ساخته شده است، اما به طور طبیعی با بافت‌های خود بیمار ادغام می‌شود. در نتیجه، بدن این نوع ایمپلنت را رد نمی‌کند. آنها یک نتیجه قابل انعطاف و طبیعی را ایجاد می‌کنند.

آتولوژن

این ایمپلنت تزریقی پوست از پوست خود بیمار می‌آید و خطر رد شدن را ندارد.

فاشیا

فاشیا یک بافت اهدا کننده است که از بافت همبند سفید و متراکم ساخته شده است که از ساختار بدن پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این، جراح می‌تواند تزریق انجام دهد یا با جراحی آن را وارد کند.

گورتکس، فرم نرم

این ایمپلنت‌های دائمی و مصنوعی جراحی دارای ریسک کوچک نپذیرفتن و رد کردن هستند. در واقع، اکثر بیماران به طور کلی تحمل‌پذیر هستند.

VeraFil

این روش حجیم کردن لب، مانند ایمپلنت سینه از ایمپلنت‌های سالین قابل باد استفاده می‌کند. وارافیل نتایج بسیار طولانی را به دست می‌آورد، اما ریسک کمی از فروکش کردن را به همراه دارد. آنها احتمالا در طول زمان نیاز به جایگزینی دارند.

تکنیک V-Y

این روش جراحی شامل هیچ ایمپلنت یا ژلی نیست. با این حال، نتایج به دست آمده دائمی اما دقیق‌تر از بسیاری از درمان‌های دیگر ذکر شده در اینجا هستند.

حتما بخوانید: انتخاب برند مناسب ژل لب برای تزریق و زیباسازی لب

مزایا و معایب اسید هیالورونیک در مقایسه با روش‌های دائمی‌تر مانند تزریق چربی و ایمپلنت‌ها چیست؟


اسید هیالورونیک‌ها بسیار قابل پیش بینی هستند. هنگامی که آنها در لب هستند، بسیار نرم می‌باشند، آنها مانند یک ماده سخت در لب‌های شما احساس نمی‌شوند. اسید هالورونیک‌ها موقت هستند و چیز خوب در مورد آن نیز این است که اگر یک مشکل وجود داشته باشد یا اگر به طور نادرست تزریق شده باشد، جایی که یک توده وجود دارد یا یک چیزی درست به نظر نمی‌رسد، یک دارویی وجود دارد که می‌تواند این ماده را حل کند. بنابراین این یک ویژگی خوب است. یک نوع ویژگی ایمنی برای آن وجود دارد. راه دیگر برای حجیم و گوشتالو کردن لب‌ها چربی است. چربی در تئوری دائمی است، اما چربی نیز بسیار غیر قابل پیش بینی است. چربی کمی حرکت می‌کند و در لب‌ها برآمدی ایجاد می‌کند، به ویژه به این دلیل که لب‌ها ناحیه‌ای هستند که به طور مداوم حرکت می‌کنند. همچنین، شما می‌توانید تا ۵۰ درصد از چربی که تزریق می‌شود را از دست بدهید، بنابراین شما باید مقدار زیادی از چربی را قرار دهید تا بتوانید نتیجه‌ای که می‌خواهید را دریافت کنید. و همچنین در روش تزریق چربی، شما باید چربی را برداشت کنید. باید کمی از روش لیپوساکشن استفاده کنید. به طور کلی برای لب، شما فقط نیاز به چند cc از چربی دارید، بنابراین فقط کمی، در حد یک سرنگ کوچک است. این می‌تواند به راحتی ساکشن شود، حتی از کسی که بسیار لاغر است، در ران، لگن و یا شکم. اما همیشه برای جایی که از آنجا چربی برداشته می‌شود احتمال خطر وجود دارد. راه سوم با ایمپلنت‌های لب است. آنها ایمپلنت‌های سیلیکونی هستند که قرار داده می‌شوند. مزیت این است که آنها دائمی هستند، و نیازی به نگهداری ندارند. جدیدترین نوع ایمپلنت‌هایی که امروزه استفاده می‌شوند، چون آنها سیلیکون صاف هستند، در صورت وجود مشکل می‌توان آنها را حذف کرد. بنابراین بر خلاف مواد قدیمی مانند گورتکس یا الودرم، ایمپلنت‌های سیلیکونی جدید برای لب‌ها به راحتی می‌توانند در صورت بروز مشکل برداشته شوند.

تزریقات لب موقت چقدر رایج هستند؟


این اکثریت قریب به اتفاق است. احتمالا ۹۰ درصد از بیماران که به منظور حجیم کردن لب به کلینیک‌ها مراجعه می‌کنند، یکی از فیلرهای اسید هیالورونیک را انتخاب می‌کنند که احتمالا انتخاب مناسبی است. حال ۱۰ درصد دیگر، ایمپلنت را انتخاب می‌کنند. در بیمارانی که ایمپلنت دریافت می‌کنند، اغلب لازم است که آنها بار اول به طور موقت پرکننده‌ای مانند اسید هیالورونیک تزریق کنند تا ببیننند در ۶ ماه آینده یا بیشتر چگونه به نظر می‌رسند و مطمعن شوند که ظاهر لب‌هایشان را هنگامی که بزرگتر است دوست دارند، قبل از اینکه بخواهند برای ایمپلنت لب اقدام کنند.

آیا هنگام انجام فرآیند فیلر هیچ گونه نگرانی ایمنی وجود ندارد؟


این روش بسیار امن است. این اساسا یک ژل شکر است، بنابراین خطر داشتن یک واکنش آلرژیک به اندازه صفر است. خطر بزرگتر خطری است که با فرایند تزریق واقعی مرتبط است: کبودی، تورم، داشتن برآمدگی یا تورفتگی یا ناهمواری ناشی از روش تزریق نادرست. آنها می‌توانند یک مشکل باشند. خوشبختانه، این مسائل بسیار موقت هستند، که یا با کمترین زمان خودشان حل خواهند شد، یا با بعضی از داروهایی که هیالورونیداز نامیده می‌شوند درمان می‌شوند، که این ماده را از بین می‌برند. تنها عارضه‌ی بسیار نادر که بسیار، بسیار جدی است، سهوا تزریق مواد به یک رگ خون است. بنابراین اگر این ماده به طور تصادفی در یک رگ خونی کوچک تزریق شود، می‌تواند از طریق رگ‌های خونی حرکت کند و می‌تواند باعث انسداد یا لخته شدن در آن ناحیه شود. این اتفاق بسیار نادر است، زیرا همانطور که می‌توانید تصور کنید رگ‌های خونی در آن ناحیه فوق العاده کوچک هستند، بنابراین تقریبا غیرممکن است که یک سوزن درون یکی از این عروق قرار داده شود، و کمی مواد تزریق شود که از طریق رگ حرکت کند. هنگامی که فیلر در جاهای دیگر صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد، مانند گوشه بینی یا بین ابروها، این نگرانی بیشتر است.

ایمپلنت‌های لب در مقایسه با فیلرهای لب


اگر قصد بزرگ كردن لب‌هایتان را دارید اکنون یک انتخاب دارید که چگونه این کار را انجام دهید. تزریق لب با Juvederm یا همان نوع ژل همانطور که قبلا ذکر شد، مزایای استفاده از تزریق لب هزینه کمتر است و در صورتی که راضی نیستید نتایج موقت هستند. اما عیب این روش این است که نتیجه دائمی نیست و بنابراین تزریق باید هر ۶ تا ۱۲ ماه تکرار شود. خوشبختانه، راهی برای جلوگیری از تزریقات لب مکرر با ایمپلنت‌های لب دائمی وجود دارد. این روش تحت بیهوشی موضعی در مطب انجام می‌شود. هنگامی که این روش شروع می‌شود، به معنای واقعی کلمه، ۱۶ دقیقه طول می‌کشد تا جراح پلاستیک کار را انجام دهد. اندازه‌های مختلفی برای انتخاب وجود دارند و پزشک شما می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری براساس ابعاد جاری لب بالا و پایین شما کمک کند. هرگز مجبور نخواهید بود که درباره‌‌ی تزریق دوباره لب نگران باشید. همچنین، به دلیل اینکه ایمپلنت‌ها صاف و متقارن هستند، لازم نیست نگران این باشید که یک طرف بزرگتر از دیگری است، که ممکن است با تزریق لب چنین چیزی امکان‌پذیر باشد. در حالی که این ایمپلنت‌های لب از سیلیکون ساخته شده است، این یک فرم جامد از سیلیکون است، نه مایع. بنابراین مجبور نیستید نگران نشتی ایمپلنت‌ها مانند نسل قدیمی‌تر ایمپلنت‌های سیلیکونی سینه از دهه ۹۰ باشید.

در ادامه بخوانید: لیفت و زاویه دار کردن صورت با تزریق ژل هیالورونیک اسید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.