لیفت گردن و از بین بردن چین و چروک آن با اصلاح ماهیچه پلیدیسما

0

لیفت-گردن

بسیاری از افراد توجهی به ظاهر گردن خود ندارند، با این حال گردن یکی از نخستین ناحیه‌هایی است که نشانه‌های پیری روی آن نمودار می‌شود. به علاوه آسیب ناشی از نور خورشید یا کاهش وزن شدید نیز باعث شل شدن، افتادگی و پیر شدن پوست گردن می‌شود. همان طور که با بهره‌گیری از روش‌های مختلف از پوست صورت مراقبت و از پیری آن جلوگیری می‌کنیم، به همان اندازه باید از گردن نیز مراقبت کنیم. اگر پوست گردن شل شده و خاصیت ارتجاعی آن کم شده باشد، یا اگر بخواهید پوست یا چربی اضافی را بردارید، روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که یکی از موثرترین آنها جراحی لیفت و کشیدن پوست گردن است. البته عمل لیفتینگ گردن فقط باید توسط جراح پلاستیک مجرب انجام شود تا پوست گردن صاف و جوان شود و گردنی زیبا و خوش فرم به دست آید. اگر درصدد جراحی لیفت گردن هستید، حتماً این مقاله را مطالعه کنید تا از نکات ضروری قبل از این عمل زیبایی مطلع شوید و از مناسب بودن عمل اطمینان حاصل کنید.

حتما بخوانید:


ورزش درمانی افتادگی پوست صورت و گردن


هایفوتراپی روشی برای لیفت پوست صورت و گردن


درمان خانگی افتادگی پوست و لیفت صورت و گردن

عمل لیفت گردن (ریتریدکتومی یا کشیدن پوست گردن و غبغب) نشانه‌های پیری را از گردن و غبغب پاک می‌کند. از بین رفتن انحناهای ظریف صورت و گردن، به دلایلی همچون وراثت، نیروی جاذبه، عامل‌های محیطی و استرس، رنگ پیری به چهره می‌زند. برخی افراد معتقد هستند که چون صورت‌شان هنوز جوان است، فعلاً نیازی به لیفت کامل صورت ندارند. با این حال مشاهده چین و چروک‌های پوست گردن و غبغب باعث ناراحتی و نارضایتی بسیاری از متقاضیان لیفت گردن می‌شود. چنانچه ناحیه گردن با بالای صورت همخوانی نداشته باشد، عمل لیفت گردن راهکار مناسبی است که دوباره گردنی جوان خلق می‌کند. برای دریافت مشاوره و نوبت ویزیت در کلینیک پوست تحت نظر دکتر مهرداد مهام می‌توانید با شماره‌های 09395431350 و 02188762832 تماس بگیرید.همچنین می‌توانید به آیدی تلگرام dr_maham@ مراجعه کنید.

عمل لیفت گردن


لیفتینگ گردن یکی از موثرترین عمل‌های زیبایی است که تغییر چشمگیری را ایجاد می‌کند. جراح پلاستیک مجرب با برداشتن چربی و پوست اضافی گردن و تجدید ساختار ممکن عضلات زیر پوست، گردن را دوباره جوان می‌کند. عمل لیفت یکی از ایمن‌ترین و مطمئن‌ترین عمل‌های جراحی‌ پلاستیک است. در واقع به لطف پیشرفت‌هایی که در دهه گذشته در زمینه تکنولوژی جراحی به دست آمده است، امروزه جراحی مدرن لیفت گردن با ایجاد حداقل برش و باقی ماندن حداقل جای زخم انجام می‌شود و نتیجه‌ای رضایت‌بخش و طبیعی را به دست می‌دهد.

حتما بخوانید: لیفتینگ و جوانسازی صورت 

آمادگی قبل از جراحی لیفت گردن


به خاطر داشته باشید که جراحی لیفت گردن عملی ایمن، در عین حال مهم و تهاجمی است. بنابراین بیمار باید خود را برای ایجاد تغییراتی خاص در سبک زندگی در هفته‌های قبل از عمل آماده کند. مصرف الکل، غذاهای پرچرب و قندی و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی بدون نسخه (NSAIDs)، مانند آسپرین و ایبوپروفن قبل از عمل لیفتینگ گردن ممنوع است. همچنین سیگار باید از چند هفته قبل از عمل تا چند هفته بعد از عمل ترک شود، چون استعمال توتون فرایند التیام را مختل می‌کند. بیمار پس از جلسه مشاوره اولیه و قبل از عمل، برای دریافت دستورات مربوط به آمادگی قبل از عمل و مراقبت پس از آن به متخصص جراحی مراجعه می‌کند.

عمل جراحی


لیفت گردن عمل نسبتاً ساده‌ای است که معمولاً دو تا سه ساعت طول می‌کشد. نوع بیهوشی یا بی‌حسی که در ابتدای عمل اعمال می‌شود، تاحد زیادی به ترجیح بیمار و صلاح‌دید جراح بستگی دارد. بی‌حسی موضعی همراه با دریافت آرام‌بخش برای بسیاری از بیماران کافی است، بااین حال برخی بیماران ترجیح می‌دهند که عمل کشیدن پوست گردن تحت بیهوشی عمومی انجام شود و در طول جراحی بیهوش باشند. گستردگی جراحی به اهداف و نیازهای خاص هر بیمار بستگی دارد. برخی بیماران از طریق عمل ساده لیپوساکشن، یعنی تخلیه چربی اضافی گردن به خواسته خود می‌رسند، اما برای دستیابی به نتایج چشمگیرتر باید علاوه بر پوست و چربی اضافی، عضلات زیر پوست نیز کشیده و ترمیم شود. جراحی لیفت گردن غالباً همراه با دیگر جراحی‌های صورت، مانند لیفت صورت، لیفت ابرو و پیشانی و جراحی پلک انجام می‌شود. جراح با بهره‌گیری از تکنولوژی و تکنیک‌های مدرن می‌تواند عمل لیفت و کشیدن پوست گردن را با ایجاد برش‌هایی بسیار کوچک انجام دهد که معمولاً پشت گوش و زیر چانه ایجاد می‌شود. جراح چربی اضافی را از راه این برش‌ها، به روش لیپوساکشن یا بریدن خارج می‌کند. جراح عضلات شل را در صورت تمایل بیمار می‌کشد و حتی بخش کوچکی از عضله پلاتیسما را در صورت لزوم برمی‌دارد. پس از آن که عمل مربوط به بافت‌های زیر پوست به اتمام رسید، جراح پوست را جابجا می‌کند و می‌کشد و برش‌ها را بخیه می‌زند و می‌بندد. پوست اضافی نیز برداشته می‌شود.

نقص‌های قابل درمان با انجام عمل لیفت گردن


جراح در عمل لیفت پوست گردن تمام نوارهای شل پوست گردن و چربی‌هایی را برمی‌دارد که به موازات افزایش سن، زیر پوست گردن جمع شده است، انحناء ظریف گردن و چانه را با برداشتن غبغب بازیابی می‌کند و غبغب را کوچک می‌کند تا صورت جوان‌تر و خوش فرم‌تر شود. هرچند لیفتینگ گردن کاملاً پوست را جوان نمی‌کند، اما زمان را سال‌ها به عقب می‌برد. به علاوه لیفت گردن و غبغب صورت را لاغرتر نشان می‌دهد. البته بیمار باید با متخصص پلاستیک مشورت کند تا از نتیجه منطقی و احتمالی عمل آگاه شود. لیفت گردن گاهی در کنار لیپوساکشن انجام می‌شود تا جراح بتواند چربی‌های مقاوم در برابر رژیم لاغری و ورزش کردن را از ناحیه گردن تخلیه کند. جراح پوست اضافی را پس از لیپوساکشن برمی‌دارد و پوست را می‌کشد تا گردنی زیبا و جوان خلق شود. به همین دلیل است که اکثر متقاضیان لیفت گردن در بازه سنی ۷۰ ـ ۴۰ سال قرار دارند، البته این عمل زیبایی بر روی بیماران جوان‌تر و مسن‌تر نیز انجام می‌شود.

دوران بهبود


بیمار باید خود را برای مرخصی بعد از عمل لیفت گردن، به مدت یک تا دو هفته آماده کند و چون نمی‌تواند حرکت کند، ترتیبی بدهد که یکی از نزدیکان ۲۴ ساعت پس از عمل از او مراقبت کند. بیمار چند روز نخست پس از عمل را عمدتاً استراحت می‌کند و برای کنترل درد و ناراحتی، مسکن‌های تجویز شده را مصرف می‌کند. بیمار حتماً باید بلوز یا پیراهن دکمه‌دار بپوشد، چون کشیدن لباس روی سر مانع از التیام یافتن زخم‌ها می‌شود. همچنین بیمار پس از بازگشت به محل کار باید به مدت چند هفته از انجام دادن فعالیت‌های بدنی سنگین، مانند بلند کردن اشیاء سنگین یا ورزش کردن خودداری کند. پس از عمل لیفتینگ گردن، نیز مانند هر عمل دیگری احتمال عفونت و خونریزی وجود دارد. کبودی و ورم، به ویژه در روزهای نخست پس از جراحی اجتناب‌ناپذیر است. بیمار باید به هر گونه نشانه‌ای، مانند چرک کردن محل زخم که علامت التیام نیافتن زخم است، توجه کند و مشکل را به سرعت با جراح در میان بگذارد. البته چنانچه جراحی لیفت گردن همراه با عمل‌های دیگری مانند لیفت صورت و لیفت ابرو و پیشانی انجام شود، دوران بهبود طولانی‌تر خواهد بود.

نتایج


نتایج عمل لیفت پوست گردن معمولاً به تدریج، حتی مدتی پس از التیام یافتن زخم‌های جراحی مشخص می‌شود. نتیجه نهایی عموماً پی از گذشت شش ماه قابل مشاهده است. چنانچه بیمار توصیه‌های مربوط به ترک سیگار، الکل و دیگر تغییرات لازم سبک زندگی را جدی گرفته باشد، دوران بهبود بدون مشکل طی می‌شود و نتیجه مطلوب به سرعت به دست می‌آید.

مزایای لیفت گردن


جراحی لیفت گردن و غبغب مزایای متعددی دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نتایج طبیعی، اطرافیان متوجه عمل زیبایی گردن نمی‌شوند.
 • دوران بهبود سریع، حدود یک تا سه هفته
 • نتایج ماندگار
 • جوان‌تر و ظریف‌تر شدن گردن
 • ارتقاء اعتماد به نفس
 • امکان انجام همزمان با عمل‌های دیگر
 • ایمنی درمان، خطرهای احتمالی عمل لیفت گردن انگشت‌شمار است.
 • برطرف کردن همزمان چند نقص زیبایی
 • جلب توجه نکردن جای زخم

حتما بخوانید:  انواع روش‌های جراحی لیفت صورت

خطرهای احتمالی لیفت گردن


هر عمل جراحی با خطرهای عمومی و خاصی همراه است و عمل‌های زیبایی از این قاعده مستثنی نیستند. از خطرهای معمول لیفت گردن و غبغب می‌توان به عفونت و حساسیت یا آلرژی احتمالی به داروهای بی‌حسی اشاره کرد. همچنین ممکن است جای زخم محسوسی پس از لیفت روی گردن باقی بماند. عوارض دیگر عمل کشیدن پوست گردن عبارت است از:

 • هماتوم: جمع شدن خون زیر پوست
 • سروما: جمع شدن مایع زیر پوست
 • سفتی گردن: اگر پوست هنگام جراحی بیش از حد کشیده شود، گردن سفت می‌شود.
 • بی‌حسی: ممکن است محل برش پس از جراحی بی‌حس بماند.
 • ناهنجاری‌های پوستی: ضایعه‌هایی مانند لکه‌دار یا رگه‌دار شدن گردن و برجستگی غیرعادی
 • نارضایتی بیمار از نتایج لیفتینگ گردن: عدم تقارن و مشکلات دیگر انجام جراحی ترمیمی ثانویه را ضروری می‌سازد.
 • ترومبوز وریدهای عمقی (DVT)

البته عوارض فوق به ندرت بروز می‌یابد و اگر عمل توسط جراح مجرب انجام شود، این احتمال به حداقل می‌رسد. بیمار موظف است که کلیه داروهای مصرفی و بیماری‌های فعلی خود را به جراح اطلاع دهد تا خطر بروز مشکلات جدی پس از جراحی کاهش یابد.

عوارض جانبی لیفت گردن


عوارض جانبی شایع در دوران بهبود پس از جراحی لیفت گردن و غبغب عبارت است از:

 • ورم
 • کبودی
 • ناراحتی
 • باقی ماندن جای زخم

ورم، کبودی و ناراحتی پس از جراحی بیشترین شدت را در دو یا سه روز پس از جراحی دارد و این عوارض ظرف یک هفته آتی به تدریج برطرف می‌شود. بخش عمده درد، کبودی و ورم ظرف دو هفته فروکش می‌کند و نتایج جراحی مشخص می‌شود. برطرف شدن ورم باقیمانده بیش از سه ماه طول می‌کشد. باقی ماندن جای زخم یکی از عوارض عمل لیفتینگ گردن است. البته جراح نهایت سعی خود را می‌کند تا کوچکترین برش ممکن را در محلی دور از دید ایجاد کند تا به این ترتیب جای زخم جلب توجه نکند.

لیفت گردن با نخ


لیفت-گردن-با-نخ

لیفت گردن با نخ برای درمان افتادگی و شل شدن بافت‌های زیر گونه و غبغب با کشیدن نخ خاردار در پوست و بافت‌های نرم عمقی‌تر انجام می‌شود. نخ غیرقابل جذب در بافت‌های عمقی باقی می‌ماند تا پوست کشیده بماند. البته چون لیفت با نخ عوارض گوناگونی را به دنبال دارد، اکثر پزشکان دیگر عمل قدیمی لیفت با نخ را انجام نمی‌دهند، البته روش‌های جدیدتری برای لیفت با نخ ابداع شده است. هرچند لیفت با نخ یک عمل جراحی با حداقل تهاجم محسوب می‌شود، اما عوارض احتمالی آن، مانند جمع شدن و چروک خوردن پوست در محل کشیده شدن خارها، دیده شدن نخ آبی رنگ از روی پوست و فشار آوردن نخ به پوست را نباید نادیده گرفت.

در ادامه بخوانید: لیفت (کشیدن) پوست گردن با نخ خاردار

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.