سوالات متداول لیفت صورت با جراحی و نخ برای از بین بردن چین و چروک

0

سوالات متداول لیفت صورت با جراحی و نخ برای از بین بردن چین و چروک

لیفت صورت یک عمل جراحی پلاستیک است که هدف آن اصلاح و بهبود چندین ناحیه از صورت و گردن است. این روش قسمت میانی صورت (گونه‌ها) را بالا می‌برد، قسمت آویزان نسج نرم ناحیه فک تحتانی را بهبود می‌بخشد، و گردن را مشخص می‌کند. این عمل به طور خاص در گردن باندهای پلاتیزم را تصحیح می‌کند که پوست شل را بالا می‌کشد و پرورش می‌دهد. لیفت صورت، به خودی خود، قسمت بالایی چهره را تصحیح نمی‌کند. لیفت ابرو یکی از گزینه‌های پیش رو در آن منطقه است. لیفت صورت کیفیت و بافت پوست را بهبود نمی‌بخشد. نخ‌ها را می‌توان به دو دسته نخ‌های قابل جذب و غیر قابل جذب تقسیم کرد. روند کنونی استفاده از نخ‌های قابل جذب است. لیفت صورت با نخ یک درمان حداقل تهاجمی است و به دلیل این واقعیت به مردم توصیه می‌شود. پس از انجام یک عمل لیفت نخ، بهتر است قبل از انجام هر گونه کار اضافی، صبر کنید تا تورم بر طرف شود، که تا یک ماه طول می‌کشد. نخ‌های PDO از ۶ ماه تا یک سال دوام دارند، در حالی که نخ‌های PLLA با دوام‌تر هستند. هر دو باعث تحریک نئوکلاژن، سفت و صاف شدن پوست شما می‌شوند.

لیفت صورت و از بین بردن چین و چروک پوست همواره از چالش‌های افزایش سن بوده است. برای رفع این مشکل پزشکان هر روز روش‌ها و متدهای جدیدی ارائه می‌کنند. این روش‌ها هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند و انتخاب روش درمان برای هر بیمار ممکن است متفاوت باشد. به همین منظور انتخاب روش درمان باید تحت نظر پزشک متخصص و با مشاوره انجام شود. روش‌های تهاجمی مانند جراحی لیفت صورت می‌تواند با روش‌های کم تهاجمی‌تر مانند لیفت صورت با نخ جایگزین شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره در زمینه لیفت صورت در کلینیک پوست تحت نظر دکتر مهرداد مهام می‌توانید با شماره 09395431350 و 02188762832 تماس بگیرید.

لیفت صورت چیست؟


لیفت صورت چیست؟

لیفت صورت، که تحت نام rhytidectomy و یا cervicofacial rhytidectomy نیز نامیده می‌شود، یک عمل جراحی پلاستیک است که برای جوان سازی قسمت پایین صورت و بالای گردن، ارائه ظاهر جوان‌تر و چهره آسوده، طراحی شده است. مهم است که توجه داشته باشیم که جراحی لیفت صورت به روش سنتی یا استاندارد فقط جوان سازی یک سوم پایینی چهره را بهبود می‌بخشد در حالیکه یک لیفت کامل چهره شامل بالا بردن ابرو، بلفاروپلاستی و بالا بردن قسمت وسط چهره علاوه بر لیفت قسمت پایین صورت، به منظور جوان سازی پیشانی، پلک‎ها، قسمت وسط چهره و قسمت پایین چهره.

آیا محدودیت‌هایی برای اینکه چه چهره‌ای قابل دستیابی است، وجود دارد؟


از آن جا که اهداف لیفت صورت سنتی یا استاندارد، یک سوم پایینی صورت و بخش فوقانی گردن را هدف قرار می‌دهد، بیماران نباید انتظار داشته باشند که لیفت صورت بر موقعیت پیشانی و خط ابرو، ظاهر پلک‌ها و یا ناحیه میانی صورت داشته باشد. این مناطق ممکن است با انجام یک لیفت ابرو، بلفاروپلاستی و یا لیفت بخش میانی صورت درمان شوند. علاوه بر این، لیفت صورت خطوط عمیق لبخند را در که اصطلاح چین‌های نازولبیال نامیده می‌شوند که با لیفت بخش میانی صورت و یا افزایش حجم با تزریق پرکننده بهتر درمان می‌شود.

چه کسی کاندیدای مناسبی برای لیفت چهره است؟


مردان و زنان سالمی که از شل شدن پوست خود، افتادگی پوست در امتداد پایین صورت و بالاي گردن خود ناراحت هستند ممکن است کاندید مناسبي براي لیفت چهره باشند. افرادی با افتادگی پوست خطوط فک نیز ممکن است کاندید خوبی باشند. بیماران دارای خطوط لبخند عمیق (چین‌های نازولابیال) از لیفت صورت سود قابل توجهی نخواهند برد. با اینکه این جراحی ممکن است برخی از این خطوط را تا حدی صاف کند، این خطوط با لیفت بخش میانی صورت و یا افزایش حجم با تزریق پرکننده بهتر می‌شوند. بیمارانی که زیاد سیگار می‌کشند یا سابقه‌ای از یک اختلال خونریزی دارند، کاندیداهای مناسبی برای جراحی زیبایی چهره نیستند زیرا خطر عوارض افزایش می‌یابد.

چه نوع بی‌هوشی برای لیفت صورت استفاده می‌شود؟


بیماران ممکن است استفاده از یک آرام بخش عمیق (twilight anesthesia) یا بی‌هوشی عمومی را برای جراحی زیبایی صورت انتخاب کنند.

لیفت صورت چگونه انجام می‌شود؟


جراحی لیفت صورت با برش‌های دقیق برنامه ریزی شده آغاز می‌شود و برش‌هایی ایجاد می‌کند که در امتداد خط مو و مرز گوش پنهان می‌شوند. پوستی که زیر و پشت گوش قرار دارد و سپس به آرامی بالا کشیده می‌شود. لایه بافت عمیق زیر پوستی که به عضلات صورت متصل می‌شود، سیستم آپونوروتیک عضلانی یا SMAS نامیده می‌شود. سپس این لایه SMAS تا مقابل گوش بالا کشیده و سفت می‌شود. لایه SMAS به طور مداوم در زیر گوش با یک عضله پهن و نازک قرار گرفته است که از جلوی گردن عبور می‌کند و عضله پلتیسمی نامیده می‌شود. شبیه کار بر روی SMAS، پلاتیسما در زیر و پشت گوش به سمت بالا کشیده می‌شود. با بالا بردن و کشیدن SMAS و پلاتیسما، پایین صورت، گونه و خط گردن به سطح جوان‌تر تغییر می‌یابند. برای تثبیت لایه‌های SMAS و Platysma در موقعیت جدید خود برای اطمینان از نتیجه دراز مدت با لیفت صورت از بافت دائمی استفاده می‌شود. اساسا تمام تنش برای روش لیفت در طول عمق لایه‌های SMAS و پلاتیسما قرار می‌گیرد، بنابراین اطمینان حاصل شود که هیچ تنش ناخواسته به لایه پوست منتقل نمی‌شود، چرا که می‌تواند باعث بروز زخم‌های بیشتری شود. علاوه بر این، تکنیک نامناسب که بر suspension لایه‌ی SMAS متکی نیست و در عوض بر روی کشیدن بیش از حد پوست تکیه دارد، اغلب منجر به ظاهری نامطلوب و غیر طبیعی “windblown” می‌شود.

هنگامی که SMAS و پلاتیسما کشیده شوند، پوست مجددا آویزان می‌شود و مقدار اضافی آن ترمیم می‌شود. سپس لایه پوست به روش دقیق با بخیه‌های ظریف بسته می‌شود که شامل بازسازی و اصلاح چین‌های طبیعی پوست در مقابل گوش مانند تراگوس است. اگر لیپوساکشن جلو گردن برنامه ریزی شده باشد، با ابزارهای نازک از طریق یک برش بسیار کوتاه زیر چانه انجام می‌شود. اگر عضله پلاتسیما در مقابل گردن نیاز به سفت شدن داشته باشد (که پلاتیسما پلاستی نامیده می‌شود)، این کار از طریق یک برش پنهان کمی پهن‌تر زیر چانه انجام می‌شود و این عضله شبیه یک شکم‌بند برای ایجاد یک زنجیر تنگ یا اثر هاموک در اطراف گردن و زیر چانه کشیده می‌شود. این اساسا زاویه‌ی مطلوب جوانی را در قسمت جلو گردن ایجاد می‌کند. هنگامی که تمامی این برش‌ها بسته می‌شوند، یک بانداژ فشرده سازی لیفت صورت برای تثبیت تغییرات جراحی و کاهش خطر خونریزی اعمال می‌شود.

انجام دادن لیفت صورت چقدر طول می‌کشد


لیفت استاندارد یا قسمت پایین صورت به طور معمول چهار تا شش ساعت طول می‌کشد.

برش‌های لیفت صورت در کدام قسمت ایجاد می‌شوند؟


به طور کلی برش‌های لیفت صورت در منحنی‌های طبیعی گوش قرار دارند و در خط رویش مو در ناحیه پشت گوش ادامه پیدا کرده‌اند. معمولا اصلاح تقریبی برش‌ها در جلوی گوش برای بیماران مرد لیفت صورت مورد نیاز است. در این موارد، این برش بیشتر در امتداد مرز پوست ریش‌دار قرار می‌گیرد و اطمینان حاصل می‌شود که پوست ریش‌دار به سمت گوش لیفت نمی‌شود، چرا که می‌تواند پس از جراحی مشکلاتی در ارتباط با اصلاح صورت برای بیمار ایجاد کند. اگر چربی بیش از حدی در زیر چانه وجود داشته باشد یا تصمیم داشته باشید که چربی اضافی جلوی گردن در امتداد بخش پایینی صورت را در طول یک پلاستیسما پلاستی بکشید، یک برش کوتاه در زیر چانه پنهان می‌شود.

آیا پس از جراحی لیفت صورت اثری باقی خواهد ماند؟


با وجود اینکه برش‌های ایجاد شده برای لیفت صورت باعث ایجاد اثرهایی می‌شوند، معمولا در داخل و اطراف منحنی‌های طبیعی گوش قرار می‌گیرند و در امتداد خط رویش مو در پشت گوش گسترش می‌یابد. در بعضی موارد، یک برش کوتاه در یک مکان کاملا پنهان در زیر چانه ایجاد شده است. پس از بهبودی، برش‌های لیفت چهره به سختی قابل مشاهده است.

آیا لیفت صورت روش دردناکی است؟


هر گونه درد یا ناراحتی که بیماران بعد از لیفت صورت تجربه می‌کنند معمولا قابل توجه نیست و به خوبی با داروهای تجویزی با دوز کم کنترل می‌شود. جراحی لیفت صورت اغلب بیشتر به عنوان ناراحت کننده توصیف می‌شود تا دردناک.

بهبودی پس از لیفت صورت چگونه است؟


پس از لیفت صورت، بیماران می‌توانند به جای رفتن به خانه با نظارت دقیق یک طرف مسئول، تصمیم بگیرند برای تحت نظر قرار گرفتن توسط پرستاری به مدت یک شب در بیمارستان بستری شوند. بیماران باید در طول چند روز اول سر خود را با زاویه ۳۰ درجه رو به بالا بگیرند تا تورم در ناحیه صورت و گردن به حداقل برسد. هر گونه درد یا ناراحتی که بیماران تجربه می‌کنند با مصرف دوز کم داروی تجویزی کاملا کنترل می‌شوند. ظرف بیست و چهار تا چهل و هشت ساعت بعد از جراحی، بانداژ تعویض می‌شود و بیماران بررسی می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که خونریزی ناخواسته در محل جراحی وجود ندارد. پس از ۵ یا ۶ روز بعد از جراحی زمانی که بخیه‌ها کشیده می‌شوند و یک بانداژ سبک‌تر، قابل برداشت برای بیمار انجام می‌شود، بیماران مجددا بررسی می‌شوند. بیماران برای مراقبت از زخم آموزش داده خواهند شد و سپس هر چند هفته برای چند ماه اول معاینه خواهند شد.

در طی هفت تا ده روز اول پس از جراحی، تورم و کبودی در شدت‌های مختلف مشاهده می‌شود. شما می‌توانید با اجتناب از رقیق کننده‌های خون مانند آسپرین و ایبوپروفن حداقل برای دو هفته قبل از جراحی و با مصرف آرنیکا مونتانا قبل و بعد از جراحی، به از بین بردن تورم و کبودی، کمک کنند. اکثر بیماران ظرف هفت تا ده روز پس از جراحی می‌توانند در مجامع عمومی حاضر شوند و قادر به بازگشت به کار هستند. در این زمان، آرایش می‌تواند برای کمک به پنهان کردن هر کبودی باقی مانده استفاده شود. گرچه ممکن است زخم‌ها تا چند هفته پس از جراحی به رنگ صورتی تا قرمز ظاهر شوند، اما با گذشت زمان به تدریج شروع به محو شدن می‌کنند و در عرض شش ماه یا بیشتر به طور کامل از بین می‌روند. به بیماران لیفت صورت توصیه می‌شود برای چند هفته اول پس از بهبودی چرخاندن گردن (به عنوان مثال، چرخاندن سر خود برای به عقب نگاه کردن) را به حداقل برساند. این کار به کاهش مقدار کشش یا تنش ناخواسته در پشت گوش کمک می‌کند، که در غیر این صورت می‌تواند باعث زخم‌های بیش از حد شود. در حالی که فرآیند پیری از نقطه‌ آخرین بخیه روی صورت بیمار از سر گرفته می‌شود، بیماران لیفت صورت با تغییرات جوان‌سازی تحت تغییری دائمی در آناتومی خود قرار گرفته‌اند که معمولا همیشه به آنها اجازه می‌دهد که خیلی جوان‌تر از آن سن خاص باشند.

چند وقت بعد از عمل جراحی لیفت صورت می‌توانید ورزش کنید؟


فعالیت هوازی و بازسازی می‌تواند در ظرف ده تا چهارده روز پس از چهره سازی دوباره از سر گرفته شود، در حالی که فعالیت‌های شدید و تمرینات مقاومتی ممکن است طی سه تا چهار هفته دوباره ادامه پیدا کند.

چند وقت پس از لیفت صورت بخیه‌ها برداشته می‌شوند؟


بخیه‌ها بعد از ۵ تا ۶ روز پس از لیفت صورت برداشته می‌شوند.

آیا لیفت صورت خطرات یا عوارضی به همراه دارد؟


همانند سایر انواع جراحی، خطرات احتمالی مرتبط با لیفت صورت وجود دارد. خطر ابتلا به عفونت و خونریزی بسیار کم است، به شرطی که بیماران از دستورالعمل‌های اجتناب از مصرف رقیق کننده‌های خون برای دو هفته قبل از عمل جراحی پیروی کنند و سیگار کشیدن را حداقل دو تا سه هفته قبل و بعد از عمل قطع کنند. همانند هر عمل جراحی بر روی صورت، خطر بالقوه آسیب رساندن به عصب صورت وجود دارد. این عصب است که به کنترل حرکت در آن طرف چهره کمک می‌کند و پنج شاخه جداگانه وجود دارد که می‌تواند به تنهایی یا به طور کامل آسیب دیده باشد. از آنجایی که این شاخه‌ها در کنار مسیر قابل پیش بینی زیر لایه‌های SMAS و Platysma قرار دارند، خطر آسیب رسیدن به عصب صورت تا زمانی که جراحی زیر این لایه‌ها خیلی عمیق نباشد، بسیار کم است. در بعضی موارد به علت تورم و کبودی در نزدیکی عصب، ضعف موقت در شاخه‌های انتخابی عصب صورت دیده می‌شود. این تقریبا در تمام موارد کاملا بهبود می‌یابد و تنها به ندرت آسیب دائمی عصب صورت را ایجاد می‌کند. همچنین احتمال دارد که بیمار خواب رفتگی در اطراف گوش ناشی از آسیب به عصب گوشی بزرگ که در مجاورت لایه پلاتیسما قرار دارد را تجربه کند. در اغلب موارد، بی‌حسی ناشی از کبودی عصب موقت است و بی‌حس شدن دائمی عصب گوشی بزرگ، خوشبختانه پس از جراحی زیبایی صورت، بسیار نادر است. با وجود روش عالی جراح، بعضی از بیماران هنوز ممکن است زخم‌های نامطلوبی را تجربه کنند. این بیشتر به توانایی ذاتی بیمار برای بهبود زخم و ایجاد زخم بستگی دارد تا توانایی جراح برای بستن مناسب برش. این ممکن است چند هفته پس از جراحی به صورت زخم‌های کوچک و یا عمیق قرمز آشکار شود. در اغلب موارد، کنترل با استروئیدهای موضعی یا تزریقی به تسکین این روند و بهبود ظاهر این زخم کمک می‌کند.

لیفت با نخ چیست؟


لیفت با نخ چیست؟

 • لیفت با نخ یک روش حداقل تهاجمی و غیر جراحی است
 • ارائه یک چهره سفت، تازه، جوان، طبیعی با ظاهری شبیه به لیفت صورت

این نخ‌ها دقیقا چگونه هستند؟


 • نخ‌ها بخیه‌های قابل جذب می‌باشند که از مواد (PDO، PLLA) تشکیل شده است.
 • این بخیه‌ها بر روی بافت‌های شل زیر پوست اعمال شده، آنها را بالا می‌کشد و تقویت می‌کند.

چه مشکلاتی با لیفت نخ درمان می‌شود؟


 • لیفت با نخ را می‌توان برای بالا بردن یا ایجاد تعادل بین خط ابروهای افتاده یا نامتقارن استفاده کرد.
 • لیفت گونه‌ها و خطوط خنده
 • لیفت قسمت میانی و پایینی صورت، غبغب و بافت نرم گردن و صاف کردن پوست پیر.

کاندیدای خوب برای این روش چه کسی است؟


 • کاندیداهای خوب، مردان و زنانی هستند که در سن سی سالگی تا شصت سالگی قرار دارند، که در خط ابرو، گردن و صورت خود افتادگی‌های خفیف تا متوسط دارند.
 • بیماران باید از نظر فیزیکی سالم و واقع بین باشند.
 • این روش برای کسانی ایده آل است که به دنبال بهبود ظاهر خود بدون نیاز به انجام لیفت کامل صورت ویا خط ابرو هستند.

در واقع لیفت با نخ چگونه انجام می‌شود؟


 • برای لیفت با نخ، بخیه‌های کوچک جراحی برای لیفت و تقویت افتادگی‌های صورت، خط ابرو، گونه‌ها و گردن استفاده می‌شود.
 • آنها بخیه‌هایی خاردار تولید شده از کاگ‌های دندانه‌دار و ظریف هستند. این نخ‌ها با استفاده از یک کانولای بلند زیر پوست وارد می‌شوند.
 • پس از وارد شدن، نخ‌ها بافت‌های نرم را می‌گیرند که ساختار را تقویت می‌کنند که بافت‌ها را بالا می‌برد و تغییر مکان می‌دهد. سپس کانولا برداشته می‌شود و انتهای نخ کشیده می‌شود.

پس از لیفت با نخ باید انتظار چه چیز را داشت؟


 • نوک این نخ‌ها احساس نیشگون گرفتن در پوست شما ایجاد می‌کند. چاره فقط ماساژ آن به منظور کمک به قرار گرفتن نخ در محل مناسب است.
 • ناهنجاری‌های پوستی (فرورفتگی، چروک، رد بخیه) ممکن است موقتا رخ دهد. از آنجایی که در حقیقت قبل از اینکه یک پوست افتاده اما صاف داشته باشید، حالا شما لیفت انجام داده‌اید، اما پتانسیل فرورفتگی‌هایی بر روی آن ایجاد کرده‌اید.
 • احساس ضخیم شدن بافت نرم در زیر پوست خود. ناحیه سفتی که تنها با لمس کردن حس می‌شود و قابل مشاهده نیست.
 • نخ‌ها می‌تواند به ویژه در حرکات شدید عضلات، باعث ایجاد حس ناخوشایند گاز گرفتن شود، اما این پستی و بلندی ایجاد نمی‌کند. تنگی نخ‌ها ظرف بیش از ۴ هفته بهبود می‌یابد.
 • در ابتدا، زمانی که شما این عمل را انجام می دهید، ممکن است تسکین تورم و تغییرات پوست کمی زمان ببرد.
 • با درمان‌های بعدی، روند بهبود یا زمان بسیار کوتاه‌تر می‌شود.
 • مراقبت‌های پس از عمل، سعی کنید در هنگام تمیز کردن صورت خود آرام باشید. هیچ حرکات با فشار انجام نشود.

روند واقعی چقدر طول می‌کشد؟


 • اتمام لیفت با نخ معمولا بین سی تا شصت دقیقه طول می‌کشد.
 • این زمان دربرگیرنده فرایند بی‌حس کردن است.

آیا برای لیفت نخ بی‌حسی استفاده می‌شود؟


 • به طور معمول برای این روش از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود.
 • شما به داروی مسکن نیاز ندارید.

آیا لیفت نخ دردناک است؟


 • لیفت با نخ شامل حداقل درد و ناراحتی است.
 • این روش به طور معمول با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.
 • پس از انجام مراحل، کمپرس یخ نیز در طول بیست و چهار تا چهل و هشت ساعت توصیه می‌شود.

بهبودی پس از لیفت با نخ چگونه است؟


 • به طور کلی، بیماران باید از فعالیت هایی که در طی سه هفته اول پس از عمل، از فعالیت‌هایی با ریسک در رفتن یا در معرض آسیب قرار گرفتن نخ‌ها، اجتناب ورزند.
 • لبخند عمیق، خندیدن باعث کشیده شدن نخ‌ها می‌شود، از این رو ممکن است فرد هنگام خندیدن احساس ناراحتی کند.

آیا خطرات مربوط به لیفت با نخ وجود دارد؟


 • عوارض ناشی از یک لیفت با نخ به ندرت اتفاق می‌افتد و اکثر مواقع موقت هستند و می‌توانند اصلاح شوند.
 • عوارض جانبی رایج، چال پوستی است که طی یک ماه بهبود می‌یابد.

لیفت با نخ تا چه حد در واقعیت به عمل بالا بردن کمک می‌کند؟


به طور کلی، بیماران بعد از لیفت با نخ اغلب می‌توانند تا ۳۰٪ بهبود پیدا کنند.

چه وقت نتایج لیفت با نخ آشکار می‌شود؟


نتایج این روش بلافاصله آشکار می‌شود.

آیا نتایج لیفت با نخ دائمی است؟


 • نخ‌ها خود غیر قابل جذب هستند و از بین نمی‌روند. نتایج می‌تواند تا یک سال دوام داشته باشد.
 • دوام نتایج از بیمار به بیمار متفاوت خواهد بود.
 • در برخی موارد نخ‌های اضافی جهت بالا بردن برای بهینه سازی بیشتر نتیجه توصیه می‌شود.

 

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.