رفع افتادگی ابرو و چروک پیشانی با عمل لیفت (بالاکشیدن) ناحیه ابرو

0

رفع-افتادگی-ابرو

بیماران اغلب با نگرانی‌های مرتبط با ظاهر چهره نظیر چروک‌های ناشی از پیری، خطوط ایجاد کننده حالات خستگی و ناراحتی به پزشک زیبایی مراجعه می‌کنند. با افزایش سن افتادگی و پژمردگی پوست پلک در کناره‌های پلک بالا بیشتر از میانه پلک می‌شود. دلایل عمده لیفت ابرو یا به‌ عبارتی بالا کشیدن ابرو شامل:

 • بهبود در نقص حوزه دید که ناشی از افتادگی پوست پلک است.
 • رفع خستگی چشم ناشی از بیش فعالی عضله فرونتالیس
 • بهبود در زیبایی ظاهر
 • نیاز به اجرای یک روش ساده و مناسب

جراحی زیبایی لیفت ابرو با ایجاد برش و اسکار در بالای ابروها انجام می‌شود. عدم تقارن ممکن است دومین موضوع نگرانی بیماران باشد. روش‌های متنوعی برای درمان افتادگی ابرو وجود دارند. پزشکان براساس شرایط بیمار می‌توانند بهترین روش را انتخاب و ارائه نمایند.

حتما بخوانید:


از بین بردن خطوط پیشانی


انواع روش لیفت و جوانسازی صورت با نخ


انواع روش‌های جراحی و غیر جراحی لیفتینگ

از آن‌جایی که ظاهر ابرو مفاهیم احساسی و روانشناسی دارد، به‌همین دلیل ابرو از برجسته‌ترین ویژگی‌های صورت هر فردی محسوب می‌شود. همان‌طور که می‌دانیم ابرو با افزایش سن به‌طور طبیعی افت می‌کند. حالت ابرو اغلب موجب ویژگی‌های نامطلوب در چهره نظیر خستگی، ناراحتی، خشم، بی حوصلگی و ویژگی‌های دیگری می‌شود که بیانگر حالات روحی  واقعی فرد نیستند. افتادگی پلک را با روش‌های متعددی می‌توان درمان کرد. برای انتخاب بهترین روش برای بالاکشیدن ابرو می‌توانید با متخصصان در کلینیک پوست تحت نظر دکتر مهام و شماره‌های 09395431350 و 02188762832 تماس بگیرید.همچنین می‌توانید به آیدی تلگرام dr_maham@ مراجعه کنید.

 لیفت ابرو


لیفت ابرو با عناوین مختلفی از قبیل بالا کشیدن پیشانی و بروپلاستی معروف است. بالا کشیدن ناحیه ابرو و پیشانی تاثیرات جاذبه را خنثی، بافت‌های نرم پیشانی را سفت کرده و جوانی را به پوست پیشانی و ابرو و پلک بالای چشم باز می‌گرداند. متدهای مختلفی برای بالا کشیدن ابرو وجود دارد که با ایجاد برش‌های طولی در موقعیت‌های مختلف و برخی مواقع اندوسکوپ انجام می‌شوند. ابروی جوان در بالای لبه مداری قرار می‌گیرد، در کناره ابرو قوس خفیف و در انتها و یا دم ابرو قوس بیشتری ایجاد می‌شود. با افزایش سن، معمولا حالت ابرو صاف و یا افقی می‌شود. اگر افتادگی ابرو مانع بروز احساسات در چهره شود می‌توان به روش لیفت ابرو که یک روش آزمایش شده‌ای است اقدام به جوانسازی قسمت فوقانی صورت کرد. هرساله، هزاران نفر به جراحی‌های موفق لیفت ابرو روی آورده و از نتایج حاصل از جراحی راضی هستند.

چه موقع به لیفت ابرو فکر کنیم؟


 • افتادگی و یا کوتاه شدن ابرو موجب خستگی، ناراحتی و عبوسی چهره شود.
 • چین و چروک عمیق و افقی در امتداد پیشانی
 • خطوط اخم و یا شیار بین ابروها و یا در امتداد بالای بینی
 • پوست اضافه و یا بافت چربی بالای چشم‌ها

ملاحضات


مزایا

 • تغییر موقعیت ابروی افتاده و یا کوتاه که پلک بالای چشم را پوشانده است.
 • بالا کشیدن ابرو به موقعیت مناسب و جوان
 • ایجاد شادابی، مهربانی و خوش‌برخوردی چهره

معایب

 • فقط جراح پلاستیک مجرب و معتبر می‌تواند تشخیص دهد که آیا بیمار با این روش می‌تواند به اهداف خود برسد یا خیر.
 • انتخاب روش مناسب کشیدن ابرو تاثیر فراوانی در نتیجه درمان دارد. به‌عبارتی این روش نوعی  پزشکی بالینی است.
 • اگر با لیفت پیشانی مشکل افتادگی پلک بالای چشم و یا چروک پنجه کلاغی بهبود نیافت ممکن است به بلفاروپلاستی (جراحی پلک) نیاز باشد.

مواردی که توضیح دادیم از مزایا و معایبی هستند که در لیفت ابرو باید درنظر داشت. بنابراین توصیه می‌شود جهت دستیابی به آن چه که مناسب چهره شماست بهتر است با جراح زیبایی پلاستیک مشاوره نمایید.

آیا متقاضی مناسب لیفت ابرو هستید؟


آیا-متقاضی-مناسب-لیفت-ابرو-هستید

تصویر سمت چپ: بالا کشیدن ابرو باعث رفع افتادگی پلک بالای چشم و همچنین ابرو شده و همچنین با رفع چین و چروک و خطوط اخم  موجب صاف شدن پیشانی می‌شود.

تصویر سمت راست: بعد از جراحی لیفت ابرو، ابرو بالاتر رفته و پیشانی صاف‌تر می‌شود و در نهایت صورت جوان تر از قبل می‌گردد.

در این قسمت به معرفی رایج‌ترین دلایلی می‌پردازیم که موجب می‌شود فکر لیفت ابرو به ذهن برخی افراد خطور کند:

 • فرورفتگی یا افتادگی در قسمت انتهای ابرو که باعث غمگین شدن چهره می‌شود.
 • افتادگی در قسمت میانی ابرو موجب خشمگین شدن چهره می‌شود.
 • وجود خطوط اخم بین ابروها
 • افتادگی بافت‌ها و پوشیده‌شدن فضای بالای چشم که ناشی از افزایش سن است. این امر اغلب مانع میکاپ فضای بین ابرو و چشم می‌شود.
 • اگر با بالا کشیدن آرام پوست بالای ابرو شاهد رفع پوست اضافی در پلک بالای چشم شدید درحقیقت باید گفت که عمل لیفت ابرو گزینه مناسبی برای شما است.

برای تعیین این‌که آیا متقاضی مناسبی برای لیفت ابرو، بلفاروپلاستی و یا هر دو مورد هستید یا خیر به ارزیابی و نظرات ارائه شده توسط جراح پلاستیک معتبر اعتماد کنید. سلامت عمومی، نگرش مثبت و انتظارت معقول همه نشان‌دهنده این است که بیمار کاندیدای مناسب عمل بالا کشیدن ابرو و جراحی پلک است.

حتما بخوانید: لیفت ابرو چه تفاوت هایی با جراحی ابرو (Browpexy) دارد؟  

لیفت ابرو چگونه انجام می‌شود؟


روش‌های بالا کشیدن ابرو حاصل تکامل تکنیک‌های مختلف ازجمله جراحی باز،  ایجاد برش‌های کوچک و پیچیده و روش‌های اندوسکوپی است. لیفت ابرو معمولا با ایجاد برش‌هایی در پوست سر انجام می‌شود اما برخی مواقع، برش‌ها در پیشانی و پلک بالا انجام می‌شود.

لیفت باز  ابرو

در این روش، جراح با ایجاد برش‌های طولانی در امتداد ابرو یا اطراف خطوط مو یا در یکی از چین‌های پیشانی، پوست را از بافت‌های اطراف بالا می‌کشد. سپس جراح اقدام به شل کردن عضلات و برداشتن چربی‌ها می‌کند. مرحله بعد شامل برداشتن پوست اضافی و کشیدن پایین پوست باقی مانده و بخیه زدن ابرو به موقعیت جدید است. عناوین مختلفی که گاهی برای توصیف جراحی باز لیفت ابرو بکار می‌روند شامل لیفت ابروی کلاسیک، کرونال و تریکوفیتیک است.

لیفت آندوسکوپی ابرو

در این روش، جراح با ایجاد برش‌های کوچک در پوست سر، دستگاه آندوسکوپ (لوله باریک و نازک مجهز به نور و دوربین در انتهای آن) را وارد ناحیه تحت درمان می‌کند. آندوسکوپ این امکان را فراهم می‌کند تا جراح بتواند ساختارهای مخلف پیشانی را دیده و روی آن‌ها کار کند. این روش مستلزم ایجاد برش‌های بسیار کوچک است اما ممکن است برای همه بیماران مناسب نباشد.

تکنیک برش محدود

این روش ترکیبی، درحقیقت روش غیر آندوسکوپی با برش‌های بسیار محدود است. به‌عبارتی در تکنیک برش محدود، با اجرای  قسمت کوچکی از بخش پایانی تکنیک کرونال، قسمت خارجی ابرو بدون آندوسکوپ و تحت نظارت مستقیم جراح بالا کشیده می‌شود. اسکارهای نهایی حتی در آقایانی که کم مو هستند در خطوط موهای گیجگاه  پنهان می‌شود. با وجود این‌که این روش برای قسمت مرکزی ابرو اجرا نمی‌شود اما موجب رفع چین و چروک گوشه‌های چشم می‌شود که به خطوط پنجه کلاغی معروف هستند. از آن‌جایی که بسیاری از روش‌های لیفت پیشانی از طریق بلفاروپلاستی پلک بالایی انجام می‌شود با ایجاد برش‌های در پلک بالای چشم خطوط اخم بین ابروها برطرف شده، قسمت داخلی ابرو بالا کشیده شده و لیفت ابرو تکمیل می‌شود. نوع روش بالا کشیدن ابرو به ویژگی صورت و انتخاب نوع زیبایی بیمار بستگی دارد. هدف جراح زیبایی پلاستیک و تمام پرسنل، دستیابی به زیبایی و ظاهر طبیعی و همچنین تجربه یک جراحی آسان و بدون درد است.

گزینه‌های شما برای لیفت ابرو چیست؟


پوست اضافی پلک، افتادگی پلک بالا و افتادگی ابرو معمولا ممکن است در یک فرد رخ دهد. بدون درمان هر سه مشکل امکان دستیابی به نتایج زیبایی و عملکردی مطلوب ممکن نیست. جراح زیبایی با ارزیابی مشکل، درنظرگرفتن خطوط مو و نوع مو توصیه‌هایی را ارائه می‌دهد که با ایجاد حداقل اسکار می‌توان به بهترین نتایج زیبایی دست یافت. روش‌های بالاکشیدن ابرو در قسمت چگونه لیفت ابرو انجام می‌شود؟ تقسیم بندی شده‌اند. اما جراح ممکن است روش‌های دیگری را هم پیشنهاد بدهد. در این قسمت به معرفی دستورالعمل‌های کلی می‌پردازیم:

 • لیفت آندوسکوپی برای افتادگی جزئی و یا متوسط ابرو و یا رفع چروک‌های افقی در پیشانی انتخاب مناسبی است.
 • لیفت پیشانی کرونال برای افتادگی زیاد ابرو و یا چروک‌های عمیق مناسب است.
 • لیفت زیرپوستی برای پیشانی‌های بلند و پیشگیری از رشد بیشتر خط مو بکار می‌رود. در این روش، برش‌ها در نزدیکی خطوط مو ایجاد می‌شوند و زخم‌های قابل رویت را می‌توان با موها پوشاند.

زخم‌ها و اسکارهای ناشی از برش‌های لیفت ابرو به چه شکلی هستند؟


زخم‌ها-و-اسکارهای-ناشی-از-برش‌های-لیفت-ابرو-به-چه-شکلی-هستند1

تصویر سمت چپ: بالا کشیدن ابرو با روش آندوسکوپی و ایجاد برش‌های کوچک در داخل خطوط مو را نشان می‌دهد. برش‌ها و موقعیت‌ها در هر فردی متفاوت است.

تصویر سمت راست: بعد از ایجاد برش‌ها، ابرو بالا کشیده شده و در امتداد عضلات نهفته (درصورت نیاز)  در موقعیت جدید قرار می‌گیرد.

برش‌هایی که در لیفتینگ ابرو و پیشانی بکار می‌روند به تکنیکی که جراح انتخاب می‌کند بستگی داشته و در نهایت موجب زخم می‌شوند. این برش‌ها به­گونه‌ای ایجاد می‌شوند که معمولا در خطوط موها و یا چروک‌های عمیق پیشانی قابل پوشاندن و مخفی کردن هستند.

تکنیک باز (کرونال)

در این روش، برش‌ها دربالای پوست سر، از بالای گوش شروع می‌شوند و در داخل موها پنهان می‌شوند.

لیفت آندوسکوپی پیشانی

در این نوع روش، سه برش کوچک در بالای پوست سر و یک برش در طرفین گیجگاه ایجاد می‌شود.  تمامی برش‌ها به طور کامل در بین موها پنهان می‌شوند.

تکنیک برش‌های محدود

در این تکنیک، برش‌های جراحی در خط موی ناحیه گیجگاه پنهان می‌شوند. درصورتی که عمل بالاکشیدن پیشانی با بلفاروپلاستی پلک بالا همراه باشد با ایجاد برشهایی در پلک بالا می‌توان لیفت پیشانی را تکمیل و خطوط اخم بین ابروها را برطرف و قسمت داخلی ابرو را بالا کشید.

طرح درمان شما

اهداف، ویژگی‌های فیزیکی و تخصص وتجربه جراح از مواردی هستند که در انتخاب نوع درمان کمک می‌کنند. جراح با درنظرگرفتن تمام موارد فوق اطلاعات و توصیه‌های لازم را به اشتراک خواهد گذاشت:

 • رویکرد جراحی ازجمله نوع روش جراحی و یا ترکیب روش‌ها
 • نتایجی که بیمار می‌تواند پیش بینی کند.
 • هزینه جراحی
 • خطرات و عوارض مرتبط
 • گزینه‌های بیهوشی و موقعیت جراحی
 • اقدامات لازم جهت آماده‌سازی جراحی
 • انتظارت بعد از جراحی
 • نشان دادن تصاویر بعد و قبل موارد مشابه مشکل بیمار و پاسخگویی به هر سوال

حتما بخوانید: انواع نخ لیفتینگ

چگونه برای عمل لیفت ابرو آماده شوید؟


جراح دستورالعمل‌های قبل از عمل را به‌طور کامل به بیمار ارائه می‌دهد، هر نوع سوال را پاسخ می‌دهد، سوابق پزشکی دقیقی از بیمار دریافت می‌کند و برای تعیین سلامت جسمی بیمار برای جراحی به معاینه فیزیکی بیمار می‌پردازد. در اینجا به معرفی برخی از دستورالعمل‌های قبل از عمل اشاره می‌کنیم.

 • درصورت مصرف سیگار طبق درخواست جراح باید حداقل ۶ هفته قبل از جراحی از کشیدن سیگار و دخانیات خودداری نمود. سیگار به تدریج خطر عوارض جانبی را افزایش داده و روند بهبود را کند می‌کند.
 • ممکن است مصرف الکل محدود شود و از مصرف برخی داروهای خاص اجتناب نمود.
 • درصورت مصرف منظم آسپرین و یا سایر داروهای ضدالتهابی طبق توصیه جراح باید یک مدت قبل از عمل از خوردن آسپرین و داروهای ضدالتهابی اجتناب نمود چراکه این داروها موجب افزایش خونریزی می‌شوند.
 • صرف نظر ازنوع جراحی، هیدراسیون یا به عبارتی آب رسانی قبل و بعد از عمل، تاثیر چشمگیری در روند بهبود دارد.
 • درصورت کوتاه بودن موها، شاید پزشک از شما بخواهد برای پنهان نمودن جای ناشی از برش‌های جراحی موهای خود را بلند کنید.
 • توصیه می‌شود روز جراحی از رانندگی خودداری کنید بنابراین بهتر است ترتیبات لازم رانندگی را انجام دهید.
 • شب اول جراحی و یا درصورت امکان ۲ روز اول بعد از عمل به فکر کسی باشید که در خانه از شما مراقبت کند.
 • تمام دستورالعمل‌های قبل از جراحی را به خوبی اجرا کنید.
 • اتاق استراحت و ریکاوری را قبل از جراحی بررسی و آماده کنید. مایعات، غذاهای آماده، بالشت برای بالا نگهداشتن سر، مجله و روزنامه و اقلام سرگرم‌کننده در دسترس داشته باشید.
 • کیسه یخ تهیه کنید. سبزیجات منجمد تاثیر بهتری در کاهش تورم بعد از جراحی دارند.

محدودیت‌ها و خطرات


خوشبختانه عوارض جانبی ناشی از عمل کشیدن ابرو نادر هستند. جراحی لیفت ابرو معمولا بدون مشکلات خاص انجام می‌شود. خطرات و عوارض جانبی احتمالی عمل لیفت ابرو  باید در طول مشاوره توضیح داده‌شود. خطرات در بیشتر جراحی‌ها مشابه هستند. برخی از عوارض جانبی بیشتر جراحی‌ها شامل:

 • واکنش نامطلوب به داروی بیهوشی
 • هماتوم یا سروم (تجمع خون و یا مایع در زیر پوست که باید تخلیه شود)
 • عفونت و خونریزی
 • تغییرات در احساس
 • زخم
 • واکنش‌های آلرژیک
 • آسیب ساختارهای زیرین
 • نتایج ناخوشایندی که ممکن است منجربه جراحی‌های بیشتر شود.

با رعایت توصیه‌ها و دستورالعمل‌های جراح زیبایی پلاستیک می‌توان خطرات قبل و بعد از جراحی را به حداقل رساند.

مراقبت‌های بعد از عمل و بهبودی


جراح معمولا توضیح خواهد داد که دوره بهبود و ریکاوری چقدر طول خواهد کشید و بعد از چند مدت بیمار می‌تواند به فعالیت‌های معمولی و کار خود ادامه دهد. بعد از جراحی، پزشک دستورالعمل‌های دقیق مراقبت‌های بعد از عمل را به بیمار و پرستار ارائه خواهد داد. اطلاعات و مراقبت‌های بعد از جراحی شامل :

 • مراقبت از محل برش‌ها
 • علائم طبیعی که بیمار تجربه خواهد کرد
 • نشانه‌های احتمالی عوارض‌جانبی

رعایت تمام دستورالعمل‌های بعد از جراحی بسیار حائز اهمیت است. بیمار باید بداند که دوره بهبود در بین افراد متفاوت است.

ماندگاری نتایج چقدر خواهند بود؟


معمولا بعد از ۶ هفته بیمار می‌تواند شاهد نتایج نهایی لیفت ابرو و پیشانی باشد. تا این زمان، برش‌های ایجاد شده در پوست سر و خطوط مو به‌طور کامل پوشیده  شده و بیمار از ظاهر جوان و زیبای خود لذت خواهد برد. با افزایش سن، جاذبه تاثیر معکوسی خواهد داشت. اما لیفتینگ ابرو و پیشانی خصوصا خطوط چین و چروک ابروها و ناحیه خطوط اخم دوباره تشدید نمی‌شوند و ممکن است در طول سال‌ها دستخوش تغییر جزئی و خفیف شوند. محافظت  پوست از نورخورشید در طول زندگی و همچنین سبک زندگی سالم به حفظ و ماندگاری نتایج حاصل از درمان و زیبایی چهره کمک شایانی خواهد کرد.

هزینه لیفت ابرو و پیشانی


هزینه  بالاکشیدن ابرو در بین جراحان، مناطق مختلف و همچنین بسته به روش جراحی متفاوت است.

در ادامه بخوانید: درمان خانگی افتادگی پوست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.