جراحی کشیدن پوست صورت به شیوه لیفت عمقی صورت(Deep Plane)

0

لیفت عمقی صورت

لیفت عمقی صورت از ایجاد ظاهر بیش از حد پر و کشیده شده‌ای که بسیاری از روش‌های مدرن لیفت صورت به وجود می‌آورند، جلوگیری می‌کند. پایه اصلی لیفت عمقی این است که در این روش، لیفت فقط در زیر لایه‌های ماهیچه‌ای انجام می‌شود و پوست به صورت متصل به ماهیچه باقی می‌ماند. به همین دلیل باعث نمی‌شود صورت کشیده شده و تحت فشار به نظر برسد. هم چنین در این روش، گونه‌ها با آزاد سازی نقاط اتصال در قسمت‌های عمقی صورت لیفت می‌شوند. بنابراین نیازی به استفاده از چربی و مواد پرکننده نمی‌باشد. صفحه‌ عمقی یک صفحه آناتومیک است که بین سیستم عضلانی سطح پوست صورت و گردن ( که از ماهیچه و بافت پیوندی تشکیل یافته ) و ماهیچه‌های عمقی صورت که مسئول ایجاد حالات مختلف در صورت هستند، قرار دارد. لیفت عمقی صورت، به جای کشیدن و برداشتن پوست، روی آزادسازی و حرکت دادن لایه‌های ماهیچه و چربی تمرکز می‌کند.

حتما بخوانید:


لیفت (کشیدن) پوست گردن با نخ خاردار یا نخ سیلوئت


انواع روشهای جراحی و غیر جراحی لیفتینگ


انواع روش لیفت و جوانسازی صورت با نخ

ریتیدکتومی یا لیفت صورت یکی از رایج‌ترین انواع جراحی پلاستیک در ناحیه‌ی صورت و گردن است. روش‌های سنتی لیفت مانند لیفت چین و چروک سیستم ماهیچه‌ای، پیوندی سطحی یا SMAS می‌توانند به طور چشم گیری تغییرات حاصل از افزایش سن را در قسمت‌های پایینی صورت و گردن بهبود ببخشند. در بیمارانی که به دقت انتخاب شده باشند، لیفت عمقی می‌تواند به صورت ایمن انجام شود و رضایت بالای فرد را به دنبال داشته باشد. هدف جراح دست یافتن به یک نتیجه‌ زیبا و رضایت بخش است که طبیعی به نظر برسد و اثری از انجام جراحی نشان ندهد. برای دریافت مشاوره زیبایی و انتخاب بهترین روش لیفت صورت متناسب برای خود در کلینیک پوست می‌توانید با شماره‌های 09395431350 و 02188762832تماس بگیرید.همچنین می‌توانید به آیدی تلگرام dr_maham@ مراجعه کنید.

روش انجام لیفت عمقی صورت


جراحی-کشیدن-پوست-صورت

بردار و جهت‌های کشیده شدن صورت بعد از انجام لیفت عمقی صورت در شکل نشان داده شده است. روش های سنتی لیفت پوست را به طور افقی یا به سمت گوش‌ها کشیده و تنگ می‌کنند و باعث می‌شوند صورت حالت کشیده شده پیدا کند و گونه‌ها مسطح شوند. برای جلوگیری از این مشکل، یک بردار عمودی و عمقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با لیفت پوست به حالت عمودی، ظاهر لطیف‌تر و طبیعی‌تری ایجاد می‌شود گونه‌ها به حالت اول برمی‌گردندو گوشه‌های دهان که با افزایش سن دچار افتادگی شده‌اند، بالا می‌آیند. زاویه‌ی بردار عمودی برای لیفت عمودی صحیح، که زاویه‌ی حداکثر جوان سازی نامیده می‌شود، برای افراد با میانگین سنی ۶۰ سال، ۶۰ درجه است. با بالا رفتن سن فرد این زاویه کاهش پیدا می‌کند. برعکس،افراد جوان‌تر از ۶۰ سال نیاز به زاویه‌ی عمودی بسیار بیشتری برای لیفت دارند. بسته به میزان چین و چروک و پژمردگی ایجاد شده در ناحیه‌ی گردن، ممکن است لیفت عمقی با تنگ کردن خط میانی عضله گردنی که پلاتیسماپلاستی نامیده می‌شود، ترکیب شود. از طریق یک بریدگی کوچک و مخفی زیر چانه، تا‌رهای عمودی گردن کشیده می‌شوند و چربی که با افزایش سن در چانه جمع می‌شود،خارج می‌گردد. برخلاف پوست که خاصیت ارتجاعی بالایی دارد،لایه‌ی عمقی‌تری که در لیفت عمقی صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد، فیبری و غیرارتجاعی است. به همین دلیل لیفت عمقی صورت بالاترین ماندگاری را در میان روش‌های در دسترس دارد. به دلیل اینکه لیفت عمقی روی عناصر پایه‌ای پوست انجام می‌شود، بسیار با دوام‌تر از روش SMAS است و می‌تواند تا ده سال یا بیشتر ماندگاری داشته باشد.

حتما بخوانید: سوالات متداول لیفت صورت با جراحی و نخ

مقایسه‌ی لیفت عمقی صورت با لیفت  SMAS


بسیاری از مراجعان نگران این هستند که بعد از جراحی آثار انجام لیفت یا کشیدگی در صورتشان مشخص باشد، مانند بسیاری از افراد معروف یا گوینده‌های خبر یا اطرافیانی که به نظر می‌رسد لیفت صورت انجام داده اند. لیفت چین و چروک به روش SMAS،به طور ساده شامل بالا کشیدن پوست وسپس بخیه زدن برای لیفت سیستم ماهیپچه‌ای سطح صورت و گردن است. SMAS (سیستم ماهیچه‌ای پیوندی سطحی)شامل ماهیچه‌های پایینی گونه و فک زیرین است و platysma ماهیچه‌ی نازکی است که که روی گردن و یک سوم پایینی صورت کشیده می‌شود. کشیدن این لایه‌ی SMAS-Platysma بهتر از لیفت پوست به تنهایی است. ولی جدا کردن پوست از ماهیچه‌های زیرین، مانند آنچه که در روش لیفت صورت SMAS انجام می‌شود، یک حالت تنگ شدگی در پوست ایجاد می‌کند. این جراحی قسمت یک سوم پایینی صورت و خط چانه را ترمیم می‌کند اما افتادگی گونه را درمان نمی‌کند. به همین دلیل بسیاری از جراحان پیوند چربی به گونه‌ها را نیز به طور همزمان انجام می‌دهند. پیوند چربی شامل لیپوساکشن کردن چربی از شکم یا ران و تزریق آن به صورت است که معمولا ظاهر بیش از حد پر شده به گونه‌ها می‌دهد. زیرا گونه‌ها بالا کشیده نشده‌اند، بلکه فقط باد شده‌اند. برخلاف لیفت صورت SMAS که در آن پوست از ماهیچه‌ها و بافت نرم زیرین جدا می‌شود، در تکنیک لیفت عمقی جابجایی زیر ماهیچه‌های شل شده و چربی صورت اتفاق می‌افتد و پوست دست نخورده می‌ماند.

بازیابی و بهبود پس از لیفت عمقی صورت


بهبودی بعد از جراحی لیفت عمقی صورت شامل مقداری کبودی و تورم در اطراف ناحیه‌هایی که جابجایی صورت گرفته، در چند روز اول بعد از جراحی، می‌شود. این علایم به تدریج به طور خود به خودی ناپدید می‌شوند. چون روش لیفت عمقی روی لایه‌ای انجام می‌شود که به طور طبیعی در صورت ما قرار دارد، کمترین میزان کبودی و درد را به دنبال دارد. لیفت عمقی باعث قطع شدن رگ‌های خونی بین پوست و ماهیچه‌ها نمی‌شود بدین ترتیب جریان خون طبیعی به پوست حفظ می‌شود و بهبودی سریع‌تر صورت می‌گیرد. در نوع SMAS لیفت زیر پوست باعث پاره شدن رگ‌ها می‌شود. به همین دلیل کبودی در روش‌های غیرعمقی بیشتر است. ممکن است برخی مسکن‌ها برای بیمار تجویز شوند تا احساس راحتی بیشتری در طی مراحل بهبودی داشته باشد. همچنین بیماران باید به استفاده از کمپرس سرد برای تسکین تورم‌ها تشویق شوند. بالا نگه داشتن سر نیز توصیه می‌شود. داشتن استراحت کافی در طول دوره ی بازیابی نیز مهم است.

حتما بخوانید: انواع روشهای جراحی لیفت صورت

اثر زخم حاصل از جراحی لیفت عمقی صورت


بریدگی ایجاد شده برای لیفت عمقی صورت با کمترین اثر باقی مانده یا هیچ اثری بهبود پیدا می‌کند. به دلیل اینکه در لیفت عمقی پوست جدا نمی‌شود و لیفت زیر ماهیچه‌ها انجام می‌شود، هیچ فشار یا کشیدگی به لبه‌های زخم هنگام بسته شدن وارد نمی‌شود. این بسته شدن بدون فشار، اجازه می‌دهد که زخم بهبود یابد و به شکل خطوط ریز نامحسوس درآید. همچنین از کشیدگی نرمه‌ی گوش بعد از لیفت جلوگیری می‌کند. کشیدگی نرمه‌ی گوش می‌تواند نوعی بدشکلی به نام pixie ear در امتداد نرمه‌ی گوش، که بعد از عمل لیفت به سمت پایین کشیده می‌شود، ایجاد کند.

مزایای لیفت عمقی صورت


در ابتدا، پزشک شما از بیهوشی موضعی یا خفیف برای انجام لیفت عمقی استفاده می‌کند که به او این اجازه را می‌دهد که زمان عمل را در حدود یک و نیم تا دو ساعت نگه دارد. معمولا بیماران در طول لیفت عمقی به هوش هستند و فقط قسمت‌هایی از صورتشان با داروی نووکایین، همان دارویی که در دندانپزشکی استفاده می‌شود، بی‌حس می‌گردد. یک فرآیند لیفت استاندارد شامل بیهوشی عمومی است و زمان عمل می‌تواند تا ۵ ساعت طول بکشد.همچنین آسیب کمتری به بافت صورت وارد می‌شود در نتیجه زمان بهبودی نیز کوتاه تر است. مرور برخی از مزایا:

  • زمان عمل کوتاه تر
  • نتایج طبیعی تر نسبت به روش‌های SMAS و platysma
  • بازگرداندن حجم طبیعی و بالا کشیدن گونه‌ها
  • پوست اضافی برداشته می‌شود و پوست لطیف تر می‌گردد
  • چین و چروک خطوط بینی-لبی باز می‌شود
  • بهبودی سریعتر
  • آثار زخم کمتر
  • ماندگاری بیشتر

آیا شما داوطلب انجام لیفت عمقی صورت هستید؟


موارد مناسب برای لیفت عمقی صورت خانم‌ها و آقایانی هستند که نشانه‌های افزایش سن در صورت آنها دیده می‌شود مانند شل شدگی و افتادگی پوست. داوطلبان باید از سلامت جسمی خوبی برخوردار باشند و انتظار واقع بینانه‌ای از نتیجه‌ی جراحی داشته باشند.در طول مشاوره با پزشکتان، او قادر خواهد بود تشخیص دهد که آیا لیفت عمقی برای شما روش مناسبی است یا خیر. مواردی که نباید از این روش استفاده شود:

موارد منع این روش افرادی با سطح سلامتی پایین،بیمارانی که به طور مرتب به داروهای رقیق کننده‌ی خون نیاز دارند، افرادی با انتظارات غیرواقع بینانه و افرادی که سیگار مصرف می‌کنند را شامل می‌شود. همچنین در موارد لیفت دوم که قبلا از روش SMAS استفاده کرده‌اند باید با احتیاط به کار گرفته شود زیرا ممکن است جای زخم باقی مانده از لیفت اولیه صفحات بافت را تحت الشعاع قرار دهد و برای عصب صورت ایجاد ریسک کند. با وجود اینکه برخی از انجام دهندگان این روش آن را برای افراد سیگاری مناسب می‌دانند، چون سیگار رگ‌ها را ضخیم می‌کند و این ضخامت می‌تواند جلوی سوراخ شدن سرخرگ‌های صورت را بگیرد،  اما هرگونه لیفت در افراد سیگاری می‌تواند باعث ایجاد مشکلات مربوط به جراحت بعد از عمل شود.

در ادامه بخوانید: جراحی لیفت SMAS یا کشیدن پوست صورت به همراه عضله زیر آن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.